fbpx

Ќе удрат кај што најмногу боли, ќе ве натерат да клекнете: Мојсовски ги крена на нозе наставниците

ПОДДРШКА за Наставниците!

За образованието кое е потпорен столб на секое општество. Апсолутно не дозволувајте да ве користат, да ве гледаат како Ништо како што е досега. Видете во сите земји (па и Западни кон кои толку се стремите) и направете споредба меѓу стандардот и професорската плата!

И драги мои професори кои ме научивте да се борам, да успевам, да растам во кариера и постојано да учам за напредок – ве молам сега вие погледнете на нас – Milennials. Прст не би помрднале ако не не’ платат.

Од моето тригодишно искуство како дигитален маркетер, 8 годишно искуство како гејм девелопер и работа со многу странски клиенти надвор од Македонија, една работа што научив е да си го цените времето. ВРЕМЕТО е ПАРИ. Секоја работа, дури и НАЈМАЛА УСЛУГА (ај прати еден мејл) СЕ ПЛАЌА. Минутите неплатени кои ги земаат од вас се минути од животот, минути подалеку од вашата фамилија, вашите пријатели.

Додека учев маркетинг и продажба, научив уште една работа која ЗНАЕВ дека ќе ја искористат против вас:

Ќе ве обвинуваат, ќе удираат по вашата сентименталност, вашите чувства, онаму кај што најмногу боли само за да ве натераат да клекните. Гледајте низ превезот! Се’ е психологија. Ако нив им беше гајле за децата немаше да трошат толку пари на глупости како прибори за храна, патни трошоци и вазелини. Или пак сите други пари од даноци, “за патишта” кога регистрирате кола – а од тие пари ништо немаме видено (автопатот 100 години што се прави, а во Индија – 5 км. автопат во 24 часа – видете на Гугл).

Додека светот плаќа за најситна работа и за тоа што ви го трошат времето за вашата експертиза и знаење, кај нас ви трубат цело време “Парите не се се’ во животот” додека тие ја гледаат секоја можност да украдат нешто и да се здобијат со уште пари и среден финансиски живот.

НА ИСТАТА ТЕМА:

Не се „убијци“ на деца: Марија бара достоинство за наставниците

Штрајкувајте секој ден, ама во пет попладне: Бисерка има важна порака до драгите наставници

Ако професорите не беа совесни, не ќе беа во оваа ситуација! Напротив, трпеа толку многу со години што мораше да пукне. Размислете! Сите поминуваме низ образованието! Професорите се тие што не само што ни го даваат знаењето туку не учат на вештини и навики кои ни овозможуваат подобар живот, иднина и не градат во успешни личности.

Фејсбук-статус на Боби Мојсовски, пејач и дигитален маркетер

Објавите во рубриката „Мислења“ се без новинарска интервенција и се независни од уредувачката политика на „Мастило.мк“

Следни Објави

Тато, продолжувам каде застана: Синот на починатиот Гоце Талевски во фокусот

Во мај минатата година од последици на Ковид-19 почина Гоце Талевски, еден од основачите на битолската група „Оскар“. Докажаниот музичар не успеа да ја добие најважната животна битка, а тогаш на социјалните мрежи првпат се огласи и неговиот син Павел. Тој објави нивна заедничка фотографија под која напиша трогателна посвета. […]