fbpx

Ја познававме по трпеливоста: Македонија тагува, почина млада учителка

Уште еден живот прерано згасна, струмичани тагуваат

По кратко боледување, почина младата струмичанка Атиџе Мемедова, јави порталот „Струмица денес“.

Колегите од ООУ „Маршал Тито“ каде долги години беше учителка велат дека била одличен педагог.

„Ја препознававме по трпеливоста“, велат тие.

Мемедова беше дел и од Советот на општина Струмица.

Зад себе остави сопруг и две дечиња.

Следни Објави

Тато, ќе гледам во небото и знам дека ќе ме чуваш: Потресни зборови од ќерката на Ристовиќ

Српскиот историчар на уметност, Видоје Ристовиќ, почина на 44-годишна возраст, а ненадејната смрт особено тешко ја прифати неговата ќерка од првиот брак. Сопругот на една од најпопуларните водителки на овие простори, Николина Пишек, често објавуваше фотографии со своите чеда, а оние што го познаваа велат дека бил исклучително грижлив татко. […]