fbpx

Неочекуван пресврт: Тајната за Матеј за која досега се молчеше

Трагично заврши потрагата по 27-годишниот Матеј Периш кој исчезна пред пет месеци во Белград, а откако конечно е пронајдено неговото тело допрва испливуваат нови детали за случајот кој и онака го следеа низа контроверзии.

Една од „тајните“ за која долго време се молчеше е поврзана со другарите на починатото момче од Сплит.

Во комбето со кое Матеј и неговото друштво патувале од Загреб до Белград пред трагедијата било и лице кое учествувало во нападите на ватерполистите на Црвена ѕвезда во Сплит 2019 година.

„Тоа момче не е хулиган во класична смисла на зборот. Да, учествуваше во некои инциденти каков што беше нападот на ватерполистите, имаше и некои приказни дека е близок со момчињата кои туркале автомобили со српски таблички во море, но далеку од тоа дека е криминалец“, објаснува извор од Сплит кој дополнува дека друштвото на Матеј било склоно кон некои „мангупски егзибиции“.

СИТЕ ВЕСТИ ЗА МАТЕЈ ПЕРИШ МОЖЕТЕ ДА ГИ ПРОЧИТАТЕ ОВДЕ!

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО

Следни Објави

Утре е летен Свети Никола: Не правете го ова!

Верниците на православната црква на 22 мај го одбележуваат летниот Свети Никола, празник посветен на преносот на моштите на Светиот отец Николај – Мирликискиот чудотворец. Во прашање е спомен на настанот кога моштите на овој светец се пренесени од Мир во Бар. Иако календарски не припаѓа на лето, поради најчесто […]