fbpx

Утре е летен Свети Никола: Не правете го ова!

Верниците на православната црква на 22 мај го одбележуваат летниот Свети Никола, празник посветен на преносот на моштите на Светиот отец Николај – Мирликискиот чудотворец.

Во прашање е спомен на настанот кога моштите на овој светец се пренесени од Мир во Бар.

Иако календарски не припаѓа на лето, поради најчесто убавото време кога паѓа овој празник, во народот се нарекува и летен Свети Никола.

Според верувањата, на овој ден никако не е добро да се пере, чисти домот и да се работат било какви домашни работи.

Во некои краеви се одржал обичајот да се даруваат децата на денешниот празник, бидејќи Свети Никола е и нивен заштитник.

Следни Објави

Ова е Мирјана, мисицата која загина на лице место

Во тешка сообраќајна несреќа која вчера се случи на патот Прхово-Шимановци животот го загуби Мирјана Стојановиќ, поранешна убавица со титула. Автомобилот марка „голф“ кој го управувала се судрил со камион, а од здобиените повреди таа загинала на лице место. Мирјана во 2007 година беше финалистка на „Мис Србија“ кога имаше […]