fbpx

Потресни сцени: Почна погребот на Матеј Периш

Плаче цел регион по несреќното момче

На гробиштата Ловринац во неговиот роден Сплит, почна погребот на Матеј Периш. Во моментов телото е изложено во капелата.

Семејството се собра да го испрати на вечното почивалиште 27-годишното момче по чие тело се трагаше речиси пет месеци.

На гробиштата пристигна татко му Ненад, но и мајка му која одлучи да не се експонира во медиумите заедно со неговите сестри.

По желба на фамилијата на церемонијата присуствуваат само најблиските роднини и пријатели.

Матеј Периш ќе биде погребан на истото место каде е погребан и неговиот најдобар пријател Ивор Алуниќ кој трагично го загуби животот на мотор.

Фото: Немања Николиќ/Принтскрин Јутјуб

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО

Следни Објави

Почивај во мир, маестро: Македонија тагува, почина Илиевски

Почина Љупчо Илиевски, еден од најистакнатите македонски фотографи кој негуваше специфичен уметнички стил со силен авторски печат.  Илиевски беше автор на повеќе самостојни изложби. Учествуваше на повеќе групни изложби во Македонија, Италија, Германија и Швајцарија. Беше присутен и на повеќе филмски фестивали. Роден е на 30 јули 1955 година во […]