fbpx

Фала му на Бога што те имавме: Трогателни зборови за малиот Богдан

Богдан Гицовиќ, малиот херој кој помина низ педесет и два циклуса хемотерапии, дваесет и и осум зрачења и еден оперативен зафат, но на крај ја загуби битката со туморот, денеска ќе наполнеше седум години.

На социјалните мрежи се огласи неговата мајка и напиша потресни зборови.

„На денешен ден, пред точно седум години, се роди ангел, им донесе среќа на многумина, а секако и нам. По три години борба и насмевка, ги доби своите бели крилја и одлета во рајската градина, таму каде што повеќе нема болка и тага. Сине мој најубав, око мое црно, морковче мое, пред се’ многу ми недостигаш, постојано мислам на тебе, дури и кога спијам. Среќен ти роденден, ангелу мој бел“, напиша таа.

Непосредно по смртта на Богдан, тажна порака сподели и неговиот татко Саша.

„Со скршени срца горди сме на него, благодарни сме на Бога што го имавме, војувавме до последен здив и бевме со него до последниот час. Замина како витез, како шампион, како дете кое секогаш го носеше Бог во своето срце и чие име го носеше во неговото име. Ви благодарам на сите што бевте со нас, ви благодариме што ни помагавте, што се молевте и што со нас делевте и добро и лошо. Повторно ќе го сретнеме сите, на некое поубаво место и во некое поубаво време. Амин“, напиша тој.

Фото: Фејсбук

Текстот не смее да биде преземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Ангелу мој: Македонската пејачка со потресни зборови за починатиот син (ФОТО)

Познатата пејачка на народна музика, Сузи Анѓелковиќ, се соочува со најголемата животна болка откако во февруари годинава во страшна сообраќајна несреќа почина нејзиниот син. Таа на социјалните мрежи неодамна сподели заедничка фотографија со Робертино под која напиша „Ангелу мој“. Робертино Илиевски (24) кој со автомобил удри во дрво во Власотинце, […]