fbpx

Беспарица, лекување во Прилеп: Детали од животот на Тоше Проески кои не сте ги знаеле

Зар некој може да те замени..

Со извадоци од книгата „Ова не е крај“, авторката и новинарка Соња Алексоска Неделковска, во една прилика се присети на Тоше, токму на годишнината од трагичниот настан во кој го загуби животот.

Во книгата, меѓу другото, е раскажано за беспарицата во семејството Проески, за страбизмот на малиот Тоше и за лекувањето во Прилеп..

„Носеше очила и беше многу дисциплиниран. Три години секој ден го носевме во Прилеп на вежби за видот. Имавме пари само за автобуска карта во два правца. Еден ден, пред да одат на вежби влегле со мајка ми во продавница. Пред нив еден човек си купувал вакумирани кикиритки. Тоше ја прашал мајка ми: „Дали еден ден, кога ние ќе имаме пари, ќе ми купиш кикирики“, откри неговата сестра Дора.

НА ИСТАТА ТЕМА:

Оваа жена Тоше ја сакаше најмногу: Долго ги чуваше нејзините пораки

Проески загина во сообраќајка на 16-ти октомври. И по 15 години од трагедијата, детали од неговиот приватен живот не престануваат да ја интригираат јавноста. Една негова реченица која ја изговори непосредно пред смртта, остана врежана во нашите срца.

„Не сакам да ми симнувате капа, само сакам да се гордеете со мене“, им порача Тоше на обожавателите.

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО

Следни Објави

Имала односи на плажа, а за 9 месеци ѝ извадиле нешто бизарно: Не било само бебето во неа

Трудницата ги шокирала дури и здравствените работници Кога жена се подготвува за пораѓање, постојат неколку работи кои мора да се завршат. Торбицата за во болница веќе некое време е стокмена, а ако трудницата има време и нема преголеми болки, веројатно ќе стигне и да се истушира. Сепак, не секогаш работите […]