fbpx

Денеска е голем празник: Вечерва направете го ова!

Денеска е Св. маченици Галактион и Епистима.

Потекнуваа од Едеса Феникиска. Кога Галактион стаса за женење, татко му го сврши за некоја девојка Епистима. Меѓутоа, тие продолжија да живеат девствено и наскоро се повлекоа на гората Пуплион, Галактион во машки, а Епистима во женски манастир, и многу напреднаа во доблесниот живот.

Повторно се видоа дури пред смрт. Зашто во тоа време дојде до големо гонење на христијаните, па и Галактион и Епистима беа ставени на маки. Им ги отсекоа рацете и нозете и најпосле ги погубија. Нивните тела ги зеде и ги закопа некој Евтолиј, кој прво беше слуга кај родителите на Епистима, а подоцна монахуваше заедно со Галактион. Ова се случи во 253 година.

Старите велат дека на денешен ден е можно да откриеме кој ни е сродна душа. Пред спиење, како адет, треба да ја изговорите оваа молитва и личноста која ќе ја сонувате ќе ви биде судена!

„O Гoспoди Исусe Христe, Спаситeлу наш, рамeн самo на Свoјoт Oтeц и на Свeтиoт Дух, пoмoгни ни дo крај да сe извлeчeмe oд длабoчината на смрдливитe грeвoви и oд чуднoтo бeзумиe. На Тeбe слава и вeчна пoфалба. Амин“.

Фото: Википедија

Следни Објави

Почина познатиот пејач: Колегите неутешни, естрадата тагува

Бројни пејачи и музичари не можат да се помират со загубата Почина Жељко Стоканиќ, познатиот српски интерпретатор на крајишки песни. Колегите и пријателите сео простуваат од него на социјалните мрежи. „Драг мој комшија, драг мој пријател, не можам да се соземам. Молк. Тишина. Почивај во мир, драг пријателе. Ти благодарам […]