fbpx

Познатата пејачка е смртно болна: Омилениот вокал ја води најголемата животна битка! Светот скршен од тага!

Никогаш повеќе нема да настапува!

Една од најквалитетните пејачки на денешницата ја води најтешката животна битка.

На легендарната соул-пејачка Роберта Флек (85), најпозната по хитот Killing me softly, ѝ е дијагностицирана смртоносна болест поради која нема никогаш повеќе да настапува.

Како што пишуваат странските медиуми, таа боледува од Амиотрофична латерална склероза (АЛС). Станува збор за прогресивна, неуродегенеративна болест која предизвикува мускулна слабост, инвалидитет и на крајот смрт. 

На Роберта ѝ била дијагностицирана во август годинава, откри нејзиниот портпарол за „Њујорк Тајмс“.

Славната пејачка се радуваше на големиот јубилеј-50 години од објавувањето на култниот албум Killing me softly следната година, но сега сите планови паднаа во вода.

Текстот не смее да биде преземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Ова име крие огромна тага во себе: Многумина го носат, а не ја ни знаат правата вистина

Родителите, особено оние денес, се преокупирани на своето дете да му дадат што е можно поневообичаено и оригинално име, па често допираат до старите, традиционални имиња што ги носат нашите предци. Ако спаѓате во оваа група на родители на кои им е важна традицијата, треба да знаете дека некои имиња, […]