fbpx

Лекарите ја погледнаа главата на штотуку родено бебе и се шокираа: Го викаат „Малиот принц“ (ФОТО)

Овој случај предизвика неверојатен интерес во светски рамки и лекари од различни континенти го дадоа своето мислење

Бебе ги изненади лекарите во Унгарија поради седата коса со кое е родено.

На почетокот лекарите мислеле дека е албино, но се покажало дека неговата коса едноставно нема пигмент.

Иако неговата седа коса најпрво била припишана на постнаталниот стрес, др. Золтан Кумер ја негира оваа можност.

Свое мислење за овој случај изнесоа лекари од целиот свет, кои генерално веруваат дека неговата коса моментално е без пигмент и дека за неколку години ќе потемни.

Момчето тешко 5.400 грама и долго 54 сантиметри го доби прекарот „Малиот принц“, а се вика Бенце.

Текстот не смее да биде преземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Дете почина пред очите на родителите: Ново потресно сведоштво за македонското здравство

Скоро секој ден слушам неверојатни стории од луѓе кои бараат помош затоа што системот е нефункционален, но оваа што ја слушнав денес не ми дава да заспијам. Дете со акутна миелоидна леукемија после првата терапија паѓа во кома и мора итно во просторија за реанимација. Во едниот лифт не го […]