fbpx

Голем ГРЕВ! Никако не правете го ОВА со бадниковото гранче по Божиќ!

Највеселиот христијански празник секогаш не’ асоцира на бадниково гранче, погача и на топла атмосфера во семејниот дом. Сепак, последните години луѓето имаат една грда навика која стана составен дел од Божиќ, особено во градовите.

Кога ќе помине празникот, често сме сведоци на тажни слики како бадниковите гранчиња стојат фрлени покрај контејнерите и кантите за отпадоци.

Што треба да се направи со бадниковото гранче ако не сме во можност да го запалиме во црква, појаснува наставничката по веронаука Јелена Вујиќ.

– Верувам дека бадниковите гранчиња се расфрлени насекаде не поради мрзеливост, туку поради незнаење. Бадниковото гранче треба да се остави некаде во природа, но само гранките и лисјата, без оние додатоци со кои обично се продава на пазар или во супермаркет. Треба да се знае дека не треба да се остави на бетон, на два чекора од контејнерот, туку на некое дрво, на пример – објаснува таа.

Доколку имате услови за тоа, бадниковото гранче треба да се запали во чиста печка, за да може да се сочува пепелта. Се верува дека огнот во кој гори носи плодност и им помага на сите членови во домот.

Следни Објави

Естрадата во шок! Се самоуби познатиот пејач, последната објава кажува сè

Познатиот пејач и клавијатурист од Пирот кој беше поронајден мртов по новогодишната прослава се самоубил, покажалa истрагата. По закажаната „тезга“ во еден локален клуб, музичарот одлучил да си пресуди, пишуваат српските медиуми. Само неколку дена пред трагедијата, на својот профил на социјалните мрежи објави заедничка фотографија со колегите од една […]