fbpx

Тешка несреќа се случи: Три лица паднаа во река, две се удавија (ВИДЕО)

Три лица паднале во реката Трнавица во Нови Пазар. Едното е спасено, а за другите двајца се трага и се претпоставува дека се удавиле, информираат српските медиуми.

Екипи на полицијата и спасувачи се на терен, а се претпоставува дека трагедијата се случила откако непрекинато врнело повеќе од 12 часа, па водостојот на реките што течат низ Нови Пазар е исклучително висок. пишува „Нова“.

Во населбата Јерка веќе се излеа Рашка Река, а во Нови Пазар се’ уште врне дожд. Како што велат надлежните, очекуваат дополнително покачување на нивото на водата, особено поради обилните врнежи во Пештера.

Критично е во Сјеница, каде што во текот на ноќта се издигна Грабовица, поради што беа поплавени бројни делови од таа општина.

Претседателот на општината Муниб Мујагиќ ја опиша ситуацијата како хаотична.

„Огромен е бројот на ранливи домаќинства, цели населби и делови од градот се под вода. Поплавени се дворовите на Техничкото училиште и Гимназијата, поради што ја прекинавме наставата“, изјави Мујагиќ за „Прва“.

Илустрација: Твитер

Следни Објави

Се трага по сопругата на Зоран: Тело на бебе пронајдено во замрзнувач, нови детали за трагедијата

Луѓето се крстат, ова е страшно Полицијата трага по поранешната сопруга на Зоран М. (62), кој синоќа пријавил дека во неговиот дом додека го чистел замрзнувачот во кеса пронашол замрзнато тело на бебе. Се’ уште се утврдува колку месеци било старо детето и на кој начин страдало. „Се трага по […]