fbpx

Овие жени раѓаат и на 60 години: Ретко се разболуваат, еве која е нивната тајна!

Луѓето од долината Хунза во северниот дел на Пакистан се едни од најдолговечните во светот. Жените живеат и преку 120 години, а некои од нив раѓаат и на 60.

Долината Хунза е плодна долина идеална за земјоделство и изолација од остатокот од светот. Се наоѓа на голема надморска височина. Во 90-тите години на минатиот век регионот беше популарна дестинација за американските и европските туристи со својата прекрасна природа што го одзема здивот и невиденото гостопримство. Денес, таму практично нема туризам, затоа е и идилично место за живеење.

Ретко се разболуваат

Тие вежбаат. Околината во која живеат е планинска, а теренот е крајно нерамен и многу стрмен. Селата се неверојатно изолирани, а некои од нив се стари повеќе од 1.000 години. Хунзите немаат друг избор освен да се движат по груби и стрмни премини.

Обработливата земја не е секогаш лоцирана веднаш до куќата. Некои пасишта се на два часа пешачење од селото. За Хунзите се вели дека се посрдечни од познатите силни луѓе од Шерпа од регионот на Хималаите.

Се хранат со сурови растенија

Бидејќи се многу изолирани, Хунзите немаат на што да ја зготват храната, ниту имаат многу животни на располагање за да ги јадат, па садат што можат, а исто така и собираат растенија. Одгледуваат кајсии, цреши, грозје, сливи и праски. Јадат и многу житарици – пченица, јачмен и просо.

Оптимизмот никогаш не ги напушта

Некои истражувачи сметаат дека се најсреќните луѓе во светот. Живееат страсно и полни со оптимизам.

Следни Објави

Огромна тага! Пред десет дена му пукаа во глава, денеска почина

Почина поранешниот фудбалски репрезентативец Алмир Рашчиќ (48) кој пред десет дена беше тешко претепан и застрелан во главата во Горажде во источна Босна каде што живееше. Непознати напаѓачи на 13 јануари во очи на Стара Нова година, го сочекаа и нападнаа Рашчиќ пред станбената зграда во којашто живееше. Подоцна го […]