fbpx

Девојче го изеде омилениот десерт, за малку не почина: Лекарите се шокираа кога ја открија причината

Енергичното и секогаш насмеаното девојче станало летаргично и уморно. Се пожалила на болки во стомакот, па качила температурата 39 степени

„Веднаш сфатив дека нешто не е во ред со ќерка ми. Го изгуби вообичаениот сјај во очите, изгледаше безживотно“, сведочи нејзината мајка.

Кога си го земала чедото од градинка забележала дека е во депресија и дека не се чувствува добро. Од час во час состојбата ѝ се влошувала. Немала енергија, дремела, а погледот ѝ бил отсутен.

Драматичната приказна ја раскажа Британката Шарлот Вингфилд, мајката на тригодишната Бруклин-Маи. Жената забележала дека нејзината ќерка е болна откако се вратила од градинка. Малото девојче не склопило очи цели 22 часа, а потоа нагло заспало додека си играло. Качила висока температура.

Енергичното и секогаш насмеаното девојче станало летаргично и уморно. Загрижената мајка му се јавила на матичниот лекар за совет. Ѝ рекол дека можеби е вирус. Три дена подоцна конечно била откриена вистината.

Причината за страшните тегоби на тригодишното дете била… Чоколадно јајце! Ова мало слатко задоволство контаминирано со бактерии. Наодите потврдиле дека детето е заразено со салмонела.

„Бруклин-Маи се опорави, но е исцрпена од болеста, а понекогаш и температурата ѝ се враќа. Помина една недела од труењето, но ефектите се’ уште се присутни. Се’ уште се жали на болки во стомакот“, вели нејзината мајка и апелира до родителите да ги фрлат чоколадните јајца доколку мислат дека нешто не е во ред со нив.

Минатата недела во Велика Британија, производителот на кондиторски производи Фереро повлече неколку серии од своите производи од полиците поради страв од контаминација со опасна бактерија.

Салмонела е откриена во една од фабриките на Фереро во Белгија. Иако фабриката сега е затворена, илјадници чоколади се пуштени во продажба, вклучително и во Франција, Германија и во Белгија.

Следни Објави

Страшни детали за загинатиот Македонец кај Врање: Судбина!

Тешка несреќа се случи, Македонија тагува Во сообраќајна несреќа која вчера се случила во близина на Врање, животот го загубил македонски државјанин роден 1998 година, информираат српските медиуми. Според првичните сознанија, момчето и неговите пријатели биле на ручек во кафеана во Врање пред да си тргнат кон Македонија. Но, набргу […]