fbpx

Какво време нè очекува за продолжениот првомајски викенд?

Со интензивни врнежи од дожд ни почна денешниот ден, а на Попова Шапка има и нова снежна покривка.

Какво време не’ очекува за претстојниот празничен продолжен викенд?

Од четврток до сабота времето ќе биде претежно стабилно и суво со многу повеќе сонце, меѓутоа наутро ќе биде значително постудено и температурите локално ќе се спуштаат до околу, а на повисоките места и под нулата, со што ќе има услови за појава на мраз.

Максималните дневни температури, пак, ќе бидат потпросечни за овој период од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 13 до 20 степени, додека за време на викендот истите ќе бележат тенденција на пораст и ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 24 степени.

Барем отсега гледано, за први и втори мај очекуваме нестабилно време со локална појава на врнежи и грмежи, особено во попладневните часови.

И во првата седмица од мај ќе имаме потпросечни темпратури на воздухот, што значи ќе биде постудено од вообичаеното. За долготрајна и вистинска пролет ќе почекаме, најавува Славчо Попоски.

Следни Објави

Трагичен крај за најубавата актерка во СФРЈ: Пронајдена мртва на валкан душек

Легендарната српска актерка отсекогаш беше посебна. Сите се воодушевуваа од нејзиниот талент, но битката со сопствените демони ја загуби засекогаш За уникатноста на Соња Савиќ и денес се зборува. Но, малкумина беа свесни дека наместо да ужива во комплиментите од публиката, таа се соочувала со исклучително тешки животни искушенија. Пресвртница […]