fbpx

Вторник по Духовден: ОВА ставете го в џеб за среќа и бериќет преку целата година!

Денеска е Вторник по Духовден, ден сам по себе важен и тежок ден, ден со многу обичаи.

И денеска се плетат венци од трева и цвеќе, а за добра среќа, љубов и напредок многумина истите ги ставаат во торба, в џеб или во ташна.

Духовден е христијански празник посветен на слегувањето на Светиот Дух врз апостолите и формирањето на Црквата.

На овој ден се исполнило Христовото ветување за доаѓањето на Светиот Дух (Духот на Вистината, Утешителот, Силата одозгора, ветувањето на Таткото) што Христос им го даде заповедувајќи им на апостолите да не се одалечуваат од Ерусалим додека тоа не се случи.

Следни Објави

Си ги уби сопругата и детето, па се самоуби: Страшни детали, една работа ги шокира соседите

Руски државјанин, неговата сопруга и синот биле пронајдени мртви во изнајмен стан во Панчево кога синоќа околу 12:30 часот полицијата ја скршила вратата. Русинот кој извршил двојно убиство, па се самоубил по професија е хирург. „Во Србија дојдоа поради страв од мобилизација. Иако е хирург, имаше своја такси компанија во […]