fbpx

Три желби ќе ви се исполнат: Денес е голем празник, еве што да направите!

Според Православниот календар денес се празнува Третото наоѓање на главата на свети Јован Крстител.

Во времето на прогонството на светиот Јован Златоуст, главата на свети Јован Крстител беше пренесена во градот Емеса.

Оттаму, во времето на нападот на Сарацените таа беше пренесена во градот Комане (каде што беше прогонет светиот Јован Златоуст) и во времето на иконоборството, во 8 век, таа беше сокриена во земја. Кога престана иконоборството, на патријархот Игнатиј за време на ноќна молитва му беше откриено, во видение, местото каде што е скриена чесната глава на светиот Јован Претеча.

Според народните верувања, на овој ден се отвора небото и душите на мртвите одат во рајот. Погледнете го небото вечерва, точно на полноќ, замислете три желби и тие сигурно ќе се остварат во иднина.

Патријархот му кажа за тоа на императорот Михаил, кој испрати луѓе во Комане, и ја најдоа, според видението на патријархот, во 850 година. Потоа чесната глава на Свети Јован беше пренесена во Цариград и положена во придворната царска црква, на 25 мај. Дел од чесната глава денес се наоѓа на Света Гора.

Следни Објави

Членовите на бендот скршени од болка: Тажни сме! Почивај во мир, Тони!

Почина Тони Мекфи, популарниот пејач и гитарист на рок-бендот The Groundhogs. Членовите на групата објавија дека нивниот колега и добар пријател починал мирно во вторникот по компликациите од ужасниот пад што го доживеа минатата година. „Тажни сме! Нашиот сакан гитарист и колега почина и го напушти овој свет“, напишаа во […]