fbpx

Убава вест за сите граѓани! Повеќе пари на сметките, еве од кога

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, во емисијата „Слободен печат“ се пофали дека инфлацијата е на ниво како пред кризата.

„Мерките што ги преземаме даваат резултат. Кажавме дека до крајот на годината ќе ја завршиме на висина со скоро исто ниво на инфлација како што имавме и пред кризата. 3.5% последната инфлација, последниот месец“, кажа Битиќи.

Тој напомена и дека последниов месец има зголемување на цените во малопродажбата за само еден процент, што укажува на минимална промена.

Битиќи најави зголемување и на минималната и на просечната плата, при што минималната плата во март ќе достигне 22.500 денари.

Следни Објави

Потресно сведоштво на мајката на починатото бебе од Прилеп: Господ ќе ви суди!

Целиот персонал кој ме породуваше во Прилеп знаат дека родив здраво машко дете со 2700g и АПГАР 10 (многу редок АПГАР). Бев префрлена во болничката соба после пораѓај, а детето беше земено за испитувања на кои ми потврдија дека сé е во ред. По неколку часа го донесоа да го […]