fbpx

Шокантна снимка од Јадранот: Сите се прашуваат што е ова чудо, се огласи и експерт

Снимка од Јадранското море која наводно е направена пред три дена во близина на пристаништето Лубински на северната страна на Марјан, ги вознемири сплиќани. На почетокот сите мислеле дека се работи за ајкула.

Според видеото објавено на фејсбук-групата „ Живиот свет на Јадранското Море “ лесно може да се заклучи дека се работи за опасна риба која секако не е пријатна да се види во близина на брегот.

Најверојатно станува збор за иглу (мечор), вели Јаков Дулчиќ од Хрватскиот институт за океанографија и рибарство во интервју за „Слободна Далмација“.

„На прв поглед, со оглед на тоа што се работи за многу кратко видео, можам да кажам дека сум сигурен дека не е ајкула , бидејќи однесувањето на оваа риба не ми го кажува тоа, а перките не се како на ајкула. Верувам дека тоа е иглу, односно сосема безопасна риба , која очигледно била „зашеметена“ и дошла до плиткото, односно во близина на брегот. Веќе се знаеше дека иглуовите се однесуваат вака чудно и се „губат“, па не е ни чудо што веројатно тоа се случи и овој пат“, изјави тој.

Следни Објави

Познатата актерка се бори за живот: Поради тешката дијагноза е непрепознатлива

Никол Егерт, 52-годишната ѕвезда на популарната телевизиска серија „Чувари на плажата“, објави дека во декември 2023 година ѝ бил дијагностициран крибриформен карцином во втор стадиум, а неодамна, како резултат на хемотерапиите, ја избричи главата со помош на нејзината ќерка. Во текот на лекувањето од рак на дојка, во нејзините лимфни […]