fbpx

Со лист од ова растение заборавете на немаштија: Магичен трик за привлекување пари

Ловоров лист е зачин кој се користи со векови во кујната, но и во служба на здравјето како природен лек. Но, дали сте знаеле дека тој може да има магично својство?

Според старите верувања, ловоровиот лист е еден вид талисман или амајлија, и се верува дека ако го носите во паричникот или го ставите под вратата, ќе привлечете богатство и пари.

Исто така, постои верување дека палењето ловоров лист е средство за чистење на енергијата во домот, како и за одредување дали сте преплавени со позитивна или со негативна енергија.

Друг стар ритуал е да напишете желба на ловоров лист. Се верува дека за време на млада или полна месечина, треба да се напише желба на ловоров лист, а потоа да се фрли во оган за да изгори. Неопходно е да се верува дека желбата може да се исполни.

Фенг шуи, стара кинеска техника за уредување на домот и привлекување позитивна енергија, исто така, може да се примени на паричникот. Се верува дека ако носите сметки, картички, стуткани пари и непотребни работи во нив, тогаш привлекувате лоша енергија и неповолна финансиска состојба.

Од друга страна, пак, постојат предмети што е пожелно да ги носите во вашиот паричник во секое време, бидејќи се верува дека тие шират позитивна енергија и привлекуваат пари.

Следни Објави

Јуни ќе биде најлошиот месец во годината за овие два хороскопски знаци

Ако сте родени во еден од овие два хороскопски знаци, подгответе се за исклучително напорен период. Сепак, не очајувајте. Нема да е „крај на светот“ и наместо да се сожалувате, најдете малку време за себе, опуштете се и препуштете им се на настаните да ве водат. Не давајте отпор и […]