fbpx

Докторка од Итната помош предупредува: Заборавете на овие намирници на топлото време

Д-р Данијела Јевтиќ од Итната медицинска помош апелира до граѓаните умерено да се изложуваат на сонце, особено луѓе кои имале интервенции на срцето по инфаркт или мозочен удар, а тоа важи и за младите и за возрасните.

Таа вели дека високата температура е опасна и за учесниците во сообраќајот, без разлика дали се пешаци или за возачи, но и за оние кои се одлучуваат да се разладат во базен, а кои влегуваат во вода со полн стомак или под дејство на алкохол и психоактивни супстанци.

„Што се однесува до исхраната, таа советува полесна храна, избегнување на млечни производи и месо. Кога тргнувате на пат, треба да одморите пред да направите пауза, а возилото да го проветрите за да избегнете топлотен удар“, вели таа.

„Кога е топло, може да дојде до сончев и топлотен удар. Размислете за заштита на главата, пијте многу течности и не внесувајте супстанции кои имаат иритирачки ефект. Постојано повторуваме, без претерување со алкохол. Топлината и алкохолот во комбинација предизвикуваат геометриски прогресија на зголемен ефект. Не пијте енергетски пијалоци кои ќе имаат инстант ефект, природата е нашиот најдобар сојузник. Пијте вода, јадете свежо овошје и зеленчук, а потоа риба и лесна храна. Треба да носиме полесни материјали и да го компензираме губењето на минералите. “, порачува докторката.

Следни Објави

Преку ноќ ѝ се појавила џумка на челото: Ема следниот ден ги шокирала лекарите

Мајка на четири деца сподели необично искуство на социјалната мрежа „Тик Ток“, а нејзиното видео го погледнаа над 17 милиони луѓе. Оваа симпатична жена една обична вечер седејќи дома забележала поголема џумка на своето чело и одлучила наредното утро да оди на лекар. Но, кога се разбудила доживеала нов шок-испакнатината […]