fbpx

Полесно од ова здравје: Девојки, пијте го ова и килограмите сами ќе се топат

Лековитите својства на циметот и медот, посебно во комбинација, веројатно ви се веќе познати. Но, она што можеби не сте го знаеле е фактот што овие две магични состојки можат да ви помогнат да ослабнете.

Пробајте ја оваа напивка која е вкусна, лесна за подготовка, а го забрзува метаболизмот и ви помага да се ослободите од вишокот килограми додека удобно седите во вашата фотеља.

Не велиме дека е добро да заборавите на вежбање, но ако денес баш ве мрзи да се придвижите, има и други решенија. Ова е едно од нив! И запомнете, овој рецепт делува само кога се конзумира на празен стомак.

РЕЦЕПТ:

2 супени лажици мед
1 супена лажица цимет
250 мл вода

ПОДГОТОВКА:

1. Препорачаните количини може да се менуваат, но важно е секогаш да користите две мерки мед и една мерка цимет. Подгответе онолку колку што ви е потребно.

2. Зовријте ја водата.

3. Ставете ја врелата вода преку циметот. Прекријте го садот и оставете го да се олади до температура на која може да го конзумирате пијалокот.

4. Додајте го медот кога пијалокот е оладен. Никогаш немојте да ставате мед во врела вода, бидејќи топлината ги уништува ензимите и другите хранливи материи на медот.

5. Испијте половина од пијалокот пред спиење. Другата половина оставете ја во фрижидер и испијте ја наутро – но без претходно да ја подгревате.

Следни Објави

Имате кафеави очи? Откријте зошто сте посебни

Луѓето со оваа боја на очите имаат чудна моќ, а според некои истражувања тие се и многу попосакувани како пријатели. Научниците велат дека зад секоја личност која има кафеави очи се крие енергичен дух. Според психолозите, тие имаат поголема желба за животот. Луѓето со кафеави очи се мошне интуитивни, имаат […]