fbpx

Се бара мајката на Тања и Лидија Кочовски, боледува од Алцхајмер

Mastilo

Исчезна мајката на познатите сестри Тања и Лидија Кочовски. Тања на социјалните мрежи побара помош од граѓаните да помогнат со било каква информација. * Дечки, ова е мајка ми Невенка Кочовска која боледува од алцхајмерова болест и од дома е излезена сабајле во 9:30 и сѐ уште не е вратена. […]

Зборувавме за мојата сексуална определба: Боки 13 отворено за Катица Јанева

Mastilo

Катица Јанева е народна жена, исклучително чесна и непристрасна. Со неа зборував за семејни, за љубовни работи. Зборувавме за мојата сексуална определеност, зашто таа е човек без никакви предрасуди, кажа првообвинетиот во „Рекет“, Бојан Јовановски, на денешното судење. Боки 13 денеска изјави дека со Катица се познава од 13 септември […]

Големите срца љубат, малите бараат да бидат љубени

Mastilo

На денешен ден 1861 година во Калкута е роден Рабиндранат Тагоре, индиски поет и филозоф. Меѓу неговите најпознати дела се збирките песни „Градинарот“ и „Гитанџали“, романите „Дом и свет“ и „Бродолом“, драмите „Сударшана“ и „Водопад“ и публицистичкиот труд „Национализам“. За својата литературна работа во 1913 година ја добил Нобеловата награда. […]

Освен со убавината, допираше и со добрината: Проговори таткото на Влатко Илиевски

Mastilo

„Најдобро од Влатко“ ќе биде насловено цедето со необјавени песни од Влатко Илиевски кое наскоро ќе биде издадено. Се подготвува и монографија која ќе ја работи новинарот Иван Бечковиќ во која ќе бидат опфатени поважните моменти од неговата кариера. Ова во интервју за весникот „Нова Македонија“ го откри Драган Илиевски-Вршац, […]

Последно испраќање без сопругата: Погребан Драган Вучиќ

Mastilo

На градските гробишта во Бутел денеска беше погребан Драган Вучиќ. На последното испраќање на популарниот музичар и шоумен присуствуваше синот Мартин, но не и сопругата Весна која, според пишувањата на одредени медиуми, е исто така позитивна на Ковид-19. Присутните велат дека биле испочитувани сите заштитни мерки и препораки поврзани со […]

Господ дава три шанси: Вака зборуваше Драган Вучиќ

Mastilo

Дедо ми често ми велеше „Гледај да ти чури оџакот нагоре“. Мене ми беше важно оџакот да ми дими, а тие што секогаш ме ставаа во уста кога им фалеше читаност едноставно не ме интересираа, изјави Драган Вучиќ во интервју за сега веќе згаснатиот портал „Телеграф“. Во едно друго интервју […]

Слика стара 22 години: Елена со Вучиќ како Касандра

Mastilo

Елена Ристеска на оригинален начин се прости со Драган Вучиќ. Поп-ѕвездата објави фотографија од нејзината приватна архива стара цели 22 години. Можеби ќе ве интересира: Ангели нека те носат горе, твоето име нема никогаш да зајде Воздржете се: Турунџиева удри по лицемерните колеги Не го познаваа како човек: Колегите се […]

Ангели нека те носат горе, твоето име нема никогаш да зајде

Mastilo

Не стивнуваат реакциите на социјалните мрежи по ненадејната смрт на Драган Вучиќ кој ја загуби битката со Ковид-19. Многу познати личности, пејачи, водители и актери му посветија емотивни статуси. „Почивај во мир, чичко Драган“, напиша Каролина Гочева на „Фејсбук“ објавувајќи го неговиот безвременски макфестовски хит „Свирете ја зајди, зајди“. „Беше […]

Воздржете се: Турунџиева удри по лицемерните колеги

Mastilo

По бројните реакции на колегите коишто во голем број му оддаваат почит на Драган Вучиќ кој денеска неочекувано почина на инфективната клиника во Скопје од коронавирус, со свој став се јави познатата пејачка, водителка и писателка Сузана Турунџиева. – Неизмерна е загубата кога некој, кој е во своите најдобри години […]

И покрај напорите на лекарите, му подлегна на вирусот: Филипче за Вучиќ

Mastilo

По ненадејната смрт на познатиот водител и шоумен Драган Вучиќ, се обрати и министерот за здравство Венко Филипче. – Утрово на Инфективната клиника од коронавирусот почина нашиот познат музичар, композитор и тв водител Драган Вучиќ. Тој беше хоспитализиран пред осум дена откако состојбата му се влошила и од тогаш е […]