fbpx

Ги посетил родителите во Прилеп: Новинарот кој ги стави Заев и Мицкоски во изолација прво бил негативен

Mastilo

Лидерите на двете најголеми политички партии во земјава, Зоран Заев и Христијан Мицкоски од денес се во домашна изолација, откако министерот за здравство, Венко Филипче, утринава соопшти дека и двајцата биле на гости во една телевизиска куќа каде што биле интервјуирани од новинар за кого тестовите покажале дека е позитивен […]

Вознемирувачко ВИДЕО: Ова се случува во болница во Барселона

Mastilo

Болниците се полни, a сериозно заболени постојано пристигнуваат. Единствениот звук кој се слуша се брзите движења на медицинскиот персонал и машините кои ги одржуваат пациентите во живот. Очајно болни и немоќни, тоа е реалноста со која Шпанија се соочува. Вака почнува репортажата на „Скај њуз“ за лекарите кои 24 часа […]

Ако си ја примил оваа вакцина како дете, заштитен си од корона?

Mastilo

Ново истражување покажува дека во земјите каде луѓето ја примаат БЦГ вакцината по раѓањето, смртноста од коронавирус е помала. Оваа вакцина создава имунитет против туберколоза, но сѐ уште не е јасно како помага кај коронавирусот, пренесува хрватскиот портал „24 сата“. Всушност, земјите во кои вакцината е задолжителна, имаат десет пати […]

Најново истражување: Дали топлото време ќе го уништи коронавирусот?

Mastilo

Американските научници упатија писмо до Белата куќа како одговор на изјавите на претседателот Доналд Трамп кој веќе со недели тврди дека „кога ќе стане потопло, вирусот магично ќе исчезне“. Членовите на Националната академија на науките велат дека податоците околу влијанието на топлото и на ладното време на коронавирусот не се […]

Д-р Комаровски советува: Како да не се заразите во продавница?

Mastilo

Евгениј Олеговиќ Комаровски, најпознатиот и најугледниот педијатар на територијата на поранешниот СССР, конечно се огласи и со исклучително важни совети за превенција од коронавирусот Д-р Комаровски е доктор по медицински науки, телевизиски водител и автор на петнаесетина книги за грижа на детето кои станаа светски бестселери. – Самиот вирус не […]

Бидете внимателни: На овие маски короната живее и до 7 дена

Mastilo

Најново истражување открива кои површини се најризични кога е во прашање коронавирусот. Истиот е респираторна болест и се пренесува првенствено преку капки, но откако се појави, се дебатира и за тоа колку може да се задржи на разните површини. Според последните научни сознанија објавени во стручното списание The Lancet, вирусот […]

Зошто денес цел свет би требало да слави со Вухан

Mastilo

По 76 дена целосна блокада, кинескиот град Вухан од кадешто тргна пандемијата на коронавирус е повторно отворен. За два и пол месеци починаа 2.571 луѓе, но тоа што на жителите им е дозволено да ја преминат границата е значајно не само за нив, туку за целиот свет, бидејќи е потврда […]

Никој не сака да биде војник: Синот на Есма разочаран на Светскиот ден на Ромите

Mastilo

Симеон Атанасов, едно од 47-те деца кои Есма Реџепова ги одгледа, на денешниот Светски ден на Ромите објави тажна порака на социјалните мрежи. – Се сеќавам во далечната 1993 година кога се формираше првиот интернационален фестивал на ромска музика, „Шутка фест“, за кој главни виновници и основачи беа моите професори […]

Пазете се од овие две работи: Вирусот може да биде фатален и за луѓето без хронични болести

Mastilo

Зошто здрави луѓе, помлади од најчесто означената ризична група, позитивни на коронавирус и со многу благи симптоми сместени во домашна изолација, сепак развиваат тешка клиничка слика? И зошто мораат да бидат префрлени на одделението за интензивна нега? Ова прашање станува се поактуелно кај нас, но и во светски рамки. Два […]

Внимавајте со ракавиците: Доктор објасни кога се исклучително штетни

route99

Многу луѓе носат ракавици кога одaт во супермаркет или во аптека, но истите нѐ штитат само ако правилно ги користиме Д-р Каран Рангарџан, хирург во Националното здравственo одделение во Велика Британија, објаснува дека носењето ракавици наместо редовното миење раце претставува голема опасност. – Носите ракавици, а сте во супермаркет и […]