fbpx

Порасна без родители, болеста го сруши: Ѕвездата од „Жикина династија“ живееше тажно

Mastilo

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна приказна. Роден е на 13 јуни 1933 година во Крагујевац. Рано останал без родители. Мајка му Новка починала од туберкулоза, а татко му Јован, инаку офицер на […]

Го прашале што е среќа: Неговиот одговор е сѐ што треба да знаете за животот

Mastilo

Во едно интервју, големиот Далај Лама го прашале што најмногу го изненадува на овој свет и што е суштината на животот. Неговиот одговор ќе ве натера да застанете и да размислите за патот по кој чекорите.. „Она што најмногу ме изненадува е човековата природа. Луѓето го жртвуваат своето здравје за […]

Овој извор излекува многу Македонци: Еве кај се наоѓа

Mastilo

Во под­нож­је­то на ри­дот со ма­на­стир­ски­от комп­лекс, под ар­хе­о­ло­шки­от ло­ка­ли­тет Го­вр­ле­во, во бли­зи­на на Дол­но Сол­ње, се на­о­ѓа цр­квич­ка­та „Све­тите Куз­ман и Дам­јан“. Ме­ѓу вер­ни­ци­те е позната по ле­ко­ви­та­та во­да што из­ви­ра во неј­зи­ни­от ол­та­рен дел. Из­гра­де­на во по­но­во вре­ме, 1936 го­ди­на, на ме­сто на кое из­ви­ра­ла во­да, оваа цр­ква […]

Нови шок детали од истрагата: Вака била убиена малата Данка

Mastilo

Ново откритие од истрагата за убиството на малата Данка ја шокира јавноста Осомничените вработени во ЈКП Водовод, Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ, ја убиле малата Данка Илиќ (2), а ново откритие од истрагата дополнително ја вознемири јавноста. Шефот на Управата за криминалистичка полиција, Нинослав Чмолиќ, обелодени шокантно откритие. Имено, откако […]

Едниот разведен, другиот по чашката: Еве кои се осомничените убијци на Данка

Mastilo

Срѓан Јанковиќ од село Лука и Дејан Драгијевиќ од село Злот се осомничените за убиството на малата Данка. И двајцата се вработени во ЈКП Водовод. Јанковиќ е осомничен дека управувал службеното возило во моментот кога наводно удрил во двегодишното девојче, додека во автомобилот бил и Драгијевиќ. „Дејан никогаш не се […]

Ја затрупале со ѓубре, колата ја чистеле со киселина: Нови детали за убиството на Данка

Mastilo

С.Ј.(50) од село Лука и Д.Д.(50) од село Злот, двајцата осомничени за убиството на малата Данка Илиќ, паднале на полиграф, пишуваат српските медиуми. И двајцата се вработени во јавното комунално претпријатие „Водовод“ Бор. Откриено е и дека крвта пронајдена во нивното возило, по ДНК анализата, била на двегодишното девојче. Како […]

Ја удриле со кола, па ја фрлиле во депонија: Страшни детали за убиството на Данка

Mastilo

Трагично заврши потрагата по исчезнатата Данка Илиќ. Утринава се уапсени две лица осомничени дека го убиле двегодишното девојче, а потоа наводно го фрлиле телото во дива депонија покрај „Старобањски пат“ кај Бор. Криминалистичката полиција од Бор ги привела работниците на јавното комунално претпријатие „Водовод“ Бор, С.Ј.(50) од село Лука и […]

Малата Данка е убиена! Соопштена е страшна вест, има уапсени

Mastilo

Српскиот претседател Александар Вучиќ соопшти страшна вест. Двегодишната Данка Илиќ е убиена. Вучиќ изјави дека полицијата уапсила две лица кои се осомничени за убиство на девојчето кое исчезна на 26 март. „Имаме лоши вести за Данка.. Полицијата уапси две лица кои ако добро разбирам ја убиле малата Данка. Како што […]

Васил прерано нè напушти: Хероите имаат посебно место кај Бога

Mastilo

Тажна вест на социјалните мрежи сподели Пали Колефски, градоначалникот на Пустец. По тешко боледување почина 33-годишно момче, а тој од него се прости со потресна објава. „Со голема жал ја примивме веста дека нашиот Васил Јанкула, преспанскиот херој, прерано не’ напушти. Васил, сите нас не’ научи дека не постојат пречки […]

Пресврт! Нови сознанија за убиениот доктор во Железара

Mastilo

Лекарот пронајден мртов во Железара не бил убиен во автомобилот, туку таму било донесено телото. Ова за „Слободен печат“ го откри дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев. „Колегите сè уште работат, ги собираат информациите од терен, подигнати се доказите од автомобилот кој е најден, каде што е најдено лицето […]