fbpx

Дали е грешен човекот кој не пости? Отец Гојко дава конкретен одговор на ова тешко прашање

Mastilo

Во тек е големиот Велигденски пост и бидејќи истиот трае околу 50 дена, многумина се откажуваат. На прашањето „Дали е грешен човекот кој не пости, отец Гојко Перовиќ тоа вака го објаснува. „Ние постојано живееме во грев. Толкава е нашата приврзаност кон храна, одмор, релаксација, што од тоа правиме идоли.. […]

Жена почина од конзервирана храна која често ја гледаме во продавници: Направила кобна грешка

Mastilo

Жена од рускиот град Волгодонск починала како последица на труење од конзервирана печурка, објави на 13 март руската агенција за права на потрошувачите Rospotrebnadzor, пренесе локалниот портал „Дондај“. Трагедијата се случила откако жртвата ги отворила и ги изела „домашните печурки“. По кратко време ѝ се слошило, а кога дошла во […]

Огромна тага! Се самоуби момчето по кое жените воздивнуваа, фановите во шок

Mastilo

Се самоуби Џеф Томас, модел и манекен со интернационална кариера, јави „ТМЗ“. Полицијата се’ уште истражува. Трагичниот настан се третира како самоубиство, но резултатите од обдукцијата за конечната причина за смртта допрва ќе бидат објавени. Телото на 35-годишниот Томас било пронајдено откако тој наводно скокнал од балконот на неговиот стан […]

Најзгодната пејачка на овие простори заврши трагично: Врската со Филип ја чинеше живот

Mastilo

Болно сеќавање на трагедијата Популарната српска пејачка Ксенија Пајчин пред точно тринаесет години трагично го загуби животот. Беше неостварен сон на многу мажи, но и идол на тинејџерките кои се занимаваа со танц и мечтаеа да станат пејачки, затоа што своевремено имаше и училиште за модерен балет. На 16 март […]

Неочекуван пресврт: Нови детали за смртта на средношколецот Јован

Mastilo

Граѓаните бурно реагираат на социјалните мрежи по смртта на средношколец од Скопје кој починал пред три дена. Со шокантно тврдење прво ја вознемири македонската јавност универзитетската професорка Виолета Ачкоска која објави дека гимназијалец починал под сомнителни околности. Таа во меѓувреме го избриша статусот под кој се огласи и Сузана Тренчевска […]

Конечно убави вести! Парите се префрлени, овие граѓани да си ги проверат сметките

Mastilo

Убави вести за младите, средствата по основ на ученички и студентски стипендии на новите и постојните корисници се исплатени Учениците кои го оствариле ова право во учебната 2022-2023 година, на своите сметки добија седум месечни стипендии, додека на студентите им се префрлени шест месечни стипендии. На постојните корисници исплатени им […]

За ова досега молчеше: Џамбазов ја откри тажната вистина

Mastilo

„Добро сум, благодарам. Јас сум, сепак, човек што не е во цутот на младоста. Оваа година полнам 60 години и, едноставно, во животот веќе немам време за разочарување и тагување. Сфатив дека работата ми е единствената терапија“, вели Игор Џамбазов запрашан како го преживува разидувањето со нашата врвна алпинистка Илина […]

Проговори мајката на починатиот средношколец: Потресно сведочење за Јован

Mastilo

„Институциите“ сигурно ќе го затворат случајот како самоубиство, затоа што така е најлесно Шокантно тврдење на универзитетската професорка Виолета Ачкоска вчера ја вознемири македонската јавност, откако таа на својот фејсбук-профил објави дека гимназијалец починал под сомнителни околности. „Дали некој знае дека денес се погребува гимназијалец отруен од дрога ставена во […]

Станала баба на 30 години, па си ја отвори душата за ќерка си: Цела држава зборува за нив, ова е рекорд

Mastilo

Кели Хејли од Велика Британија имала само 30 години кога нејзината ќерка тинејџерка Скај Салтер на 14 години го родила синот Бејли. Тој денес има четири години, па Кели стана најмладата баба во земјата. Скај живеела со нејзината маќеа и татка си во Кренфорд, западен Лондон, кога направила тест за […]

Шокантно тврдење на македонска професорка: Гимназијалец отруен од дрога ставена во пијалок во кафуле

Mastilo

Проф. д-р Виолета Ачкоска, македонски историчар и универзитетски професор, денеска на својот фејсбук-профил сподели шокантни сознанија кои ја вознемирија јавноста. Во нејзината објава тврди дека има неколку сомнителни смртни случаи на млади луѓе, ученици, на кои наводно им била ставена дрога во кафуле. „Дали некој знае дека денес се погребува гимназијалец […]