fbpx

Сведоштво на д-р Чадиковски за прележаниот Ковид: Отворено за физичката болка и за стравовите

Mastilo

Лично се соочи со болеста Со потешка клиничка слика, со пневмонија и со температура цели десет дена, Ковид-19 го прележа и д-р Владимир Чадиковски.  Реномираниот детски кардиохируг за „Фактор“ сведочи дека дури и сега по цела година од инфекцијата со коронавирусот, уште ги чувствува последиците. „Беше исклучително тешка состојба, се […]

Д-р Кунгуловски се сомнева во резултатите од тестирањата: Еве зошто!

Mastilo

Што се случува со PCR лабораториите во Македонија? Ако се анализираат јавно достапните податоци од ИЈЗ и се направи анализа на PCR позитивни резултати од вкупен број на тестови во текот на најсилните бранови на пандемијата, излегува дека има силна неконзистентност и нескладност помеѓу PCR лабораториите во Македонија. Aко ги […]

Солзи за храбриот Алек: Бог ги зема само најдобрите!

Mastilo

Прерано не’ напушти Не стивнуваат реакциите на социјалните мрежи по смртта на младото момче од Србија кое пред четири години прв исплива до светиот крст на Ада Циганлија. Алекса Драгаш, 27-годишен студент на Воената академија во Белград, почина по долга битка со ракот. „За најголемите празници Бог ги зема само […]

Патиштата господови се чудни: Која е сопругата на Зоран Џорлев?

Mastilo

Македонскиот виртуоз на виолина, маестро Зоран Џорлев, денеска требаше да го прослави 55-от роденден. Нашиот легендарен музичар и професор почина пред една година како последица од Ковид-19, а позади себе остави дела кои никогаш нема да ги заборавиме. Сепак, негов најголем животен успех се сопругата и децата. Џорлев има интересна […]

Почна циклусот силни земјотреси на Балканот: Што го чека регионот?

Mastilo

Сега можеме да очекуваме во наредните 10 до 15 години дека на некој друг простор на Балканот повторно ќе се случи земјотрес со многу високи магнитуди. Тешко е да се каже каде, но постојат делови во Македонија, Бугарија, Романија, па и источна Србија каде со години немало По неколкуте силни […]

Животна промена до крајот на јануари за овој хороскопски знак

Mastilo

Астрологијата вели дека еден хороскопски знак особено ќе му се радува на животот до крајот на јануари годинава. Луѓето кои се родени токму во овој период ќе доживеат голема промена. Ќе се покажат во ново светло и на сите ќе им ја покажат својата досега невидена страна. Припадниците на овој […]

Животната драма на Аљоша Вучковиќ: До последен момент се бореше за ќерка си (ФОТО)

Mastilo

Важеше за еден од највпечатливите мажи на југословенската сцена, а како заводник се прослави и во легендарната југословенска серија „Подобар живот“. Аљоша Вучковиќ или доктор Иво како што најмногу го памти и македонската публика, денес има 75 години. Поради тешка болест со години не глуми, но за конкретната дијагноза одбива […]

Ќе ве расплаче: Таткото на Матеј за последениот разговор со синот

Mastilo

Полицијата се сомнева Веќе десет дена трае потрагата по 27-годишниот Матеј Периш, момчето од Сплит на кое му се губи секаква трага во Белград ноќта помеѓу 30 и 31 декември. Нема никаков сигнал од неговиот мобилен кој може да ги даде клучните одговори за инцидентот. Властите се сомневаат дека телефонот […]

Трет ден Божик: Вака правилно се слави Свети Стефан!

Mastilo

Адети и верувања Православните христијани на третиот ден од Божиќ го празнуваат Свети архиѓакон и првомаченик Стефан, кој бил каменуван зашто проповедал дека во Исус не веруваат само лошите луѓе. Именден празнуваат: Стефан, Стефанка, Стефанија, Фанија, Фанка, Стојан, Стојанка, Стојмен, Стоичко. Најраспространет обичај во минатото за Свети Стефан бил да […]

Загубивме голем син и брат: Македонија тагува по Ангелевски

Mastilo

Македонија тагува На 48-годишна возраст ненадејно почина Ивица Ангелевски Калап, пасиониран моторџија и голем патриот. Тажната вест ја потврдија и од Светскиот македонски конгрес, а причината за смртта е инфаркт. „Денес Прилеп и Македонија и сите ните патриоти загубивме голем син и брат, секогаш со здраво расудување, бистар ум и […]