fbpx

Неочекуван пресврт: Новата објава за Матеј ги шокира сите

Mastilo

Трагичен крај Познатиот нумеролог Миша Зомборан изнесе нова теорија за исчезнатиот Матеј Периш која ги вознемири сите. Тој вели дека животниот (судбинскиот) број на 27-годишното момче од Сплит покажува трагичен крај. „Матеј бил голем човек, но дете во душата. Бил насмеан и секогаш весел. Имал пријатели кои поради наивноста секогаш […]

МРТ за евровизискиот скандал: Еве со што се закани државната телевизија

Mastilo

По скандалозното однесување на македонската евровизиска претставничка Андреа Коевска во Торино, со остра реакција се огласија од националниот сервис. Нивната изкјава ви ја пренесуваме во целост. Јавниот сервис на ниту еден начин не стои зад ваквото скандалозно однесување на нашата евровизиска претставничка, која со тој гест покажа непочитување кон националното […]

Констракта со неверојатна промена: Сите го коментираат нејзиниот изглед (ФОТО)

Mastilo

Српската евровизиска претставничка ужива голема популарност во цел регион и највисоко котира во обложувалниците од сите поранешни ју-републики. Ана Ѓуриќ Констракта која со својата појава никого не остава рамнодушен максимално е фокусирана на настапот во Торино, а сега на „Инстаграм“ се појави нејзина фотографија од пред две децении. На сликата […]

Убав живот, луксуз, но и проблеми со законот: Кој е ненадејно починатиот сопруг на Николина Пишек?

Mastilo

Српскиот историчар на уметност, Видоје Ристовиќ, почина ненадејно на 44-годишна возраст. Тажната вест ја потврди и неговата сопруга, една од најпопуларните водителки на овие простори Николина Пишек. Двојката ја има ќерката Уна Софија која ја доби во 2014 година. Пишек има и постара ќерка од првиот брак. Регионалната јавност првпат […]

Ќе го памтиме по ведриот дух: Охриѓани се простуваат од Христовски

Mastilo

Нека му е светол патот Во 84-та година од животот, во Охрид почина професорот по физичка култура и истакнат спортски работник Миодраг (Миле) Христовски. Миле беше пасиониран вљубеник во спортот, ентузијаст, непрегорен спортски работник. Остави белег во охридската кошарка, неизмерно ја сакаше атлетиката. Активно се занимаваше со спорт до крајот […]

Денеска е Марковден: Една работа е забранета, никако не правете го ова!

Mastilo

Денеска е Марковден, голем христијански празник од пролетниот циклус којшто е непроменлив и секогаш се паѓа на 25 април, односно на 8 мај по стариот календар. Свет апостол и евангелист, Марко е христијански апостол и светец, сопатник и помошник на Апостол Петар, којшто во своето Прво послание го нарекува син свој, […]

Десет причини зошто ги сакаме Биковите

route99

Вториот знак во Зодијакот, врзан за материјалните добра. Со нив влаадее Венера која им дава исклучителна убавина и чувство за естетика, како и склоност кон хедонизам. Еве причини зошто имаме потреба да сме во близина на припадниците на овој харизматичен знак 1. Бикот е стабилен и силен, можете да му […]

Не го дочека внукот, многу нешта не си кажавме: Сопругата на Војо си ја отвори душата

Mastilo

Пред осум години не’ напушти легендарниот македонски пејач Војо Стојановски. Позади себе остави огромно музичко творештво, но и семејство кое и денеска зборува во суперлативи за него. Дамјан кој беше матурант кога почина неговиот славен татко, во една прилика раскажа дека Војо му бил најдобар пријател, ментор и идол. „Неговите […]

Тажен ден во Охрид: Почина еден од најдобрите

Mastilo

Почина Милан Белев, занаетчиска легенда во Охрид. Работилницата на прочуениот опинчар беше несомнeно една од знаменитостите на македонскиот туристички бисер, омилено свртувалиште на Холанѓаните и наликуваше на мал музеј. Белев (1926-2022), занаетчија-опинчар, роден во Охрид, на 13 години заминува во Зајечар, соседна Србија да го изучува кожарскиот занает. Се враќа […]

Утре славиме Ѓурѓовден: Оваа работа ве дели од богатство и среќа!

Mastilo

Најголемиот христијански празник од пролетниот циклус којшто е непроменлив и секогаш се паѓа на 6-ти мај по новиот календар. Го празнува не само христијанското, туку и целото население воопшто. Има голема традиција во словенските земји, меѓу кои и нашата, што значи дека неговата основа е празнувањето на природата, на будењето […]