fbpx

(ФОТО) Мајски снег во Крушево

Mastilo

Македонскиот графички дизајнер и сликар Зоран Кардула на „Твитер“ објави фотографија од родното Крушево која за кратко време стана вирална. Снег на Ѓурѓовден! Не е првпат овој град да биде обелен во мај, но секако не е ниту честа појава. „Еден први мај пред години, во Крушево во едно претпладне […]

Буквално бдеевме над него: Д-р Патриција за пациентот што се извлече од респиратор

Mastilo

Буквално бдеевме над него. Можам да кажам дека навистина сум горда на првиот успех на ниво на нашата држава, вели шефицата на Одделот за инфективни болести, д-р Патриција Каламарас, за болниот од Ковид-19 што успеа да се извлече од респиратор, пишува САКАМДАКАЖАМ.МК Д-р Каламарас дала одобрување по приемот на пациентот […]

Доживотен затвор за обвинетата од Дебар која си ги уби родителите и малолетната сестра

Mastilo

Доживотна казна затвор доби обвинетата Б.П. од Дебар која на 26 август 2018 година во семејната куќа ги уби родителите и малолетната сестра, информира МИА. Пресудата ја донесе Основниот суд во Гостивар, а Б.П. е осудена на доживотен затвор за три кривични дела – убиства. Еден од обвинетите кој ѝ […]

Потврден говедски коронавирус во Македонија

Mastilo

По појавата на коронавирусот, на Факултетот за ветеринарна медицина започнаа и со тестирање на вирус кај животните и потврдени се неколку случаи на говедски коронавирус, информира телевизија „21“. – Направивме и неколку прелиминарни испитувања на материјали кои што ги имаме од животни кои што имале репираторни заболувања и кај добар […]

(ВИДЕО) Ваква обработка не сте слушнале: „Силви бенд“ ја пеат Despacito

Mastilo

Познатата брачна двојка Силви и Влатко Плевнеш викендов настапија во паркот Шопен во Кислеа Вода како дел од програмата „Култура во време на Корона“ што ја спроведува Град Скопје за поддршка на културните работници. „Силви бенд“ за време на полицискиот час се претставија со свои песни, но репертоарот го надополнија […]

(ВИДЕО) Скопјани пееја на тераси за Тоше

Mastilo

Вечерва од покривот на трговскиот центар „Сити мол“ музика пушташе Бабура Јуниор. Еден од поемотивните моменти беше кога познатиот диџеј пушти песна од никогаш прежалениот Тоше Проески. Настанот „Звуците на урбан Карпош“ го организира Општина Карпош, со цел да им се овозможи забава на граѓаните за време на полицискиот час. […]

(ВИДЕО) Ретка појава: Срна плива во Дојран

Mastilo

Во свет во кој човекот е дистанциран од природата, животните уживаат и таму кадешто вообичаено не им е дозволено. Уживајте во оваа ретка појава во Дојран! Оваа срна е нашиот позитив на денот! За видеото кликнете ТУКА!

Наум Петрески револтирано порачува: Кој ли ве стави на власт?

Mastilo

Докажаниот фолк-пејач Наум Петрески денеска на својот фејсбук-профил им се обраати на институциите кои раководат со државата искажувајќи го својот став за самоизолацијата. Неговата објава наиде на многу рекции, а го поддржаа и многу други познати личности. Статусот ви го пренесуваме во целост: „Од денеска јавно им кажувам на властите […]

(ВИДЕО) Македонците лути: Момче со милениче приведено во полиција

Mastilo

Пред неколку часа осамна снимка на „Фејсбук“ на која се гледа како полицијата приведува младо момче со своето милениче. Претставниците на македонските безбедносни органи не користат никаква заштитна опрема. Од МВР сѐ уште нема официјални информации за случајот, а видеото веќе стана вирално. Според коментарите, Македонците се лути на оваа […]

(ВИДЕО) Карантин во Црна Гора: Цело маало ја пее „Македонско девојче“

Mastilo

Слушнете, браќа Македонци! Дали има на овој бели свет, поубаво девојче од Македонче? Вака пееше цело маало во Подгорица-Црна Гора за време на полицискиот час! Му благодариме на господинот Владимир Вуковиќ кој ни го прати ова видео! Фејсбук-статус на Василка Китановиќ