fbpx

Твојот аманет за добри дела ќе остане со нас: Почина Драгче

Mastilo

Јована Тренчевска, доскорешната министерка за труд и социјална политика, сподели тажна вест на социјалните мрежи. Таа се прости со потресни зборови од блиска соработничка во кабинетот. „Да се запознае храбра жена како Драгче наша е привилегија на овој свет. Беше нашиот разум кога беше потребно, беше нашиот глас кога бевме најтивки […]

На 44 години почина Дејан Џутески

Mastilo

По кратко боледување, на 44-годишна возраст почина поранешниот ракометар Дејан Џутески. Градот од кој потекнуваат многу македонски ракометари, Струга, остана без еден од своите поранешни членови. Џутески целата своја кариера која не траеше премногу долго ја помина во матичниот клуб и не ја промени средината, иако имаше голем потенцијал, пишува […]

Изгоре скопска Универзална: Се споделуваат страшни сцени, еве што се случува

Mastilo

Гори Универзална сала. Чадот е видлив речиси од сите страни на Скопје. Пожарот избувнал утрово. Се’ уште нема информација која е причината. Универзална сала почна да се реновира пред еден месец, а надлежно за реконструкција е Министерството за култура. Од Центарот за управување со кризи велат дека се запалила куполата […]

Ненадејно почина познатата поетеса (50), добитничка на наградата „11 октомври“

Mastilo

Ненадејно почина Линдита Ахмети. Тажната вест ја соопшти нејзиниот татко Џабир Ахмети. Колеги и пријатели се простуваат од 50-годишната поетеса на социјалните мрежи. „Големите поетеси никогаш не умираат“, напиша на „Фејсбук“ Лидија Димковска, добитничка на годинашната награда „Роман на годината“. Линдита Ахмети е родена 1973 во Призрен. Се школувала во […]

Ослободен Фуркан Салиу: Еве што прво ќе направи ако докажат дека е крив

Mastilo

Фуркан Салиу вечерва е ослободен, откако поплaднето беше уапсен за време на фудбалски натпревар во скопското село Коњаре. Новинарот на „ПорталиИкс“ даде изјава пред полициската станица во Автокоманда. „Поради вашата поддршка и поддршката на овој народ што се собра тука сум ослободен. Во некоја различна ситуација сега ќе бараа притвор […]

Скопјанка почина, нејзиното бебе се бори за живот: Голема несреќа се случи

Mastilo

Скопјанка починала на скопските клиники, по тешка сообраќајна незгода која се случила во саботата на патниот правец Велес-Скопје, информира порталот „Скопје инфо“. Со тешки повреди во несреќата се здобило нејзиното бебе кое е хоспитализирано на КАРИЛ.  Од Министерството за внатрешни работи ја потврдија несреќата и велат дека истата се случила […]

Се огласи новинарот Фуркан Салиу: Еве што открива за пиштолот и за апсењето

Mastilo

Се огласи новинарот Фуркан Салиу преку официјалната фејсбук-страница на Портал Х. Пишува дека жали што со неговото однесување предизвикал ситуацијата да ексалира, а за пиштолот вели дека има дозвола. „Жал ми е што со моето однесување можеби влијаев ситуацијата да ескалира за да завршам со лисици. Жал ми е и […]

Овој извор излекува многу Македонци: Еве кај се наоѓа

Mastilo

Во под­нож­је­то на ри­дот со ма­на­стир­ски­от комп­лекс, под ар­хе­о­ло­шки­от ло­ка­ли­тет Го­вр­ле­во, во бли­зи­на на Дол­но Сол­ње, се на­о­ѓа цр­квич­ка­та „Све­тите Куз­ман и Дам­јан“. Ме­ѓу вер­ни­ци­те е позната по ле­ко­ви­та­та во­да што из­ви­ра во неј­зи­ни­от ол­та­рен дел. Из­гра­де­на во по­но­во вре­ме, 1936 го­ди­на, на ме­сто на кое из­ви­ра­ла во­да, оваа цр­ква […]

Ја удриле со кола, па ја фрлиле во депонија: Страшни детали за убиството на Данка

Mastilo

Трагично заврши потрагата по исчезнатата Данка Илиќ. Утринава се уапсени две лица осомничени дека го убиле двегодишното девојче, а потоа наводно го фрлиле телото во дива депонија покрај „Старобањски пат“ кај Бор. Криминалистичката полиција од Бор ги привела работниците на јавното комунално претпријатие „Водовод“ Бор, С.Ј.(50) од село Лука и […]

Васил прерано нè напушти: Хероите имаат посебно место кај Бога

Mastilo

Тажна вест на социјалните мрежи сподели Пали Колефски, градоначалникот на Пустец. По тешко боледување почина 33-годишно момче, а тој од него се прости со потресна објава. „Со голема жал ја примивме веста дека нашиот Васил Јанкула, преспанскиот херој, прерано не’ напушти. Васил, сите нас не’ научи дека не постојат пречки […]