fbpx

Ме разбуди треска, сѐ ме болеше: Снежана Лупевска ја прими вакцината „Астра Зенека“

Mastilo

Новинарката Снежана Лупевска-Созен откри дека се вакцинирала против Ковид-19 со „Астра Зенека“. Таа во групата „Ковид 19 искуства и совети“ сподели како се чувствува ден по примената доза. „Пост вакцинални ефекти. Вчера примив Астра Зенека: Сабајле во 6:30 ме разбуди треска, многу многу ладно. Облечена во тренерки и две кебиња […]

Дејан, ти благодарам за сè: Сања Лукаревска скршена од болка

Mastilo

Директорката на Управа за јавни приходи, Сања Лукаревска, со емотивна посвета се прости од свој близок пријател и колега. „Што и да напишам, нема да е доволно. Единствено знам дека ова не беше во ниеден план. Не смееше вака. Ти благодарам за сè Дејан. И за другарството, и за соработката, […]

Изгубивме голем човек: Неверување по смртта на Небојша

Mastilo

Почина Небојша Трпковски (42), директорот на државното средно училиште „Моша Пијаде“ во Тетово. „Со огромно жалење ја објавуваме веста за прераната смрт на нашиот ценет и почитуван директор. Изгубивме голем човек. Нека почива во мир“, објавија од училиштето кое токму во мандатот на Трпковски беше преминувано во регионален центар за […]

Се прослави во „Величествениот“: Почина македонскиот актер Луран Ахмети

Mastilo

Еден од најангажираните македонски актери од Албанскиот театар-Скопје, Луран Ахмети (46), почина од корона. Пред неколку дена бил хоспитализиран на Инфективната клиника во Скопје, но не успеал да ја добие најважната животна битка. Почитувачите на неговата исклучитрелно плодна телевизиска, но и филмска кариера се во шок по трагичната вест. Ахмети […]

(ФОТО) Горд татко: Запознајте го синот на Апасиев

Mastilo

Контроверзниот македонски пратеник Димитар Апасиев за своите следачи на социјалните мрежи пред неколку месеци одлучи да го отвори семејниот албум. Лидерот на „Левица“ објави фотографија со синот Исак. – А вашите ДЕЦА, за кои велевте дека ќе станат робови – нив ќе ги воведам да ја населат земјата што вие […]

Македонија загуби голем човек: Збогум д-р Александар Шиколе

Mastilo

По кратко и тешко боледување почина д-р Александар Шиколе, професор на Медицинскиот факултет и поранешен директор на Клиниката за нефрологија. Роднини, пријатели и колеги со емотивни посвети се простуваат од него на социјалните мрежи. „Почивај во мир, почитуван професоре. Ќе те паметам како почитуван доктор, секогаш гостопримлив и темелен, достапен […]

СДК: Две девојки на 23 и на 24 години починаа од корона, едната без хронични болести

Mastilo

Две девојки на 23 и 24 годишна возраст починаа во последните 24 часа по компликации од ковид-19, информира порталот „СДК.мк“. Дваесет и тригодишната девојка имала хронично заболување, велат од Министерството за САКАМДАКАЖАМ.МК Другата девојка на 24-годишна возраст била позитивна на Ковид-19 и една недела се лекувала во домашни услови со […]

МРТ ја послуша шефицата: Откажување на настапот на Гарванлиев ќе нè чини пари и углед

Mastilo

Васил Гарванлиев останува македонски претставник на „Евросонг“ во мај во Ротердам, одлучи националниот сервис. Од Македонската радио телевизија (МРТ) конечно се огласија, откако по жестоките реакции во јавноста беше формирана комисија за утврдување одговорност. „Комисијата обрна посебно внимание и го цени укажувањето на шефицата на делегацијата во извештајот дека евентуалното […]

Наместо шеќер и вода, топол оброк во градинка: Нов живот за синот на Љупче од Штип

Mastilo

Потресната животна приказна на Љупче Смилев, 23-годишниот самохран татко од Штип, ја крена Македонија на нозе. Откако си ја отвори душата во емисијата „Срце на Дланка“ и раскажа со какви предизвици се соочува, особено откако ги напуштила мајката на детето, бројни граѓани и хуманитарни организации се заинтересираа за случајот. Градоначалникот […]

Патувај кон небото: Почина Верица (38), самохрана мајка на три деца

Mastilo

Доцна попладнево ненадејно во својот дом во Тетово почина 38-годишната Верица Зафировска, самохрана мајка на три деца. Тажната вест ја соопшти долгогодишниот пратеник Влатко Ѓорчев, кој во подолга објава откри детали од животот на Зафировска, инаку претседателка на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ – ОК Теарце. „Бог да ја прости Верица Зафировска. […]