fbpx

Во сообраќајка почина познатиот фотограф: Детали за несреќата

Mastilo

Во сообраќајна несреќа во Велес почина познат фотограф од Гостивар, информираат од коалицијата „Вреди“. Партиите го откажаа вечерашниот митинг во Гостивар од каде што е починатот. Едмонд Амзаи е сопственик на фото-студиото „Акон“. Роден е 1981 година и позади себе остави сопруга и син. „Почитувани медиуми, ве известуваме дека митингот […]

Се омажи ќерката на Бранко Црвенковски: Македонски евергрин за првиот танц

Mastilo

Марија Црвенковска, ќерката на поранешниот македонски претседател и премиер Бранко Црвенковски, вечерва прави свадба во познат скопски хотел, дознава порталот „Курир“. Таа денеска му се заколна на вечна љубов на своето долгогодишното момче Дамјан. Младоженците за првиот танц го одбрале евергринот „Љубовта е моја религија“ од Каролина Гочева и Владо […]

Твојот аманет за добри дела ќе остане со нас: Почина Драгче

Mastilo

Јована Тренчевска, доскорешната министерка за труд и социјална политика, сподели тажна вест на социјалните мрежи. Таа се прости со потресни зборови од блиска соработничка во кабинетот. „Да се запознае храбра жена како Драгче наша е привилегија на овој свет. Беше нашиот разум кога беше потребно, беше нашиот глас кога бевме најтивки […]

На 44 години почина Дејан Џутески

Mastilo

По кратко боледување, на 44-годишна возраст почина поранешниот ракометар Дејан Џутески. Градот од кој потекнуваат многу македонски ракометари, Струга, остана без еден од своите поранешни членови. Џутески целата своја кариера која не траеше премногу долго ја помина во матичниот клуб и не ја промени средината, иако имаше голем потенцијал, пишува […]

Изгоре скопска Универзална: Се споделуваат страшни сцени, еве што се случува

Mastilo

Гори Универзална сала. Чадот е видлив речиси од сите страни на Скопје. Пожарот избувнал утрово. Се’ уште нема информација која е причината. Универзална сала почна да се реновира пред еден месец, а надлежно за реконструкција е Министерството за култура. Од Центарот за управување со кризи велат дека се запалила куполата […]

Ненадејно почина познатата поетеса (50), добитничка на наградата „11 октомври“

Mastilo

Ненадејно почина Линдита Ахмети. Тажната вест ја соопшти нејзиниот татко Џабир Ахмети. Колеги и пријатели се простуваат од 50-годишната поетеса на социјалните мрежи. „Големите поетеси никогаш не умираат“, напиша на „Фејсбук“ Лидија Димковска, добитничка на годинашната награда „Роман на годината“. Линдита Ахмети е родена 1973 во Призрен. Се школувала во […]

Ослободен Фуркан Салиу: Еве што прво ќе направи ако докажат дека е крив

Mastilo

Фуркан Салиу вечерва е ослободен, откако поплaднето беше уапсен за време на фудбалски натпревар во скопското село Коњаре. Новинарот на „ПорталиИкс“ даде изјава пред полициската станица во Автокоманда. „Поради вашата поддршка и поддршката на овој народ што се собра тука сум ослободен. Во некоја различна ситуација сега ќе бараа притвор […]

Скопјанка почина, нејзиното бебе се бори за живот: Голема несреќа се случи

Mastilo

Скопјанка починала на скопските клиники, по тешка сообраќајна незгода која се случила во саботата на патниот правец Велес-Скопје, информира порталот „Скопје инфо“. Со тешки повреди во несреќата се здобило нејзиното бебе кое е хоспитализирано на КАРИЛ.  Од Министерството за внатрешни работи ја потврдија несреќата и велат дека истата се случила […]

Се огласи новинарот Фуркан Салиу: Еве што открива за пиштолот и за апсењето

Mastilo

Се огласи новинарот Фуркан Салиу преку официјалната фејсбук-страница на Портал Х. Пишува дека жали што со неговото однесување предизвикал ситуацијата да ексалира, а за пиштолот вели дека има дозвола. „Жал ми е што со моето однесување можеби влијаев ситуацијата да ескалира за да завршам со лисици. Жал ми е и […]

Овој извор излекува многу Македонци: Еве кај се наоѓа

Mastilo

Во под­нож­је­то на ри­дот со ма­на­стир­ски­от комп­лекс, под ар­хе­о­ло­шки­от ло­ка­ли­тет Го­вр­ле­во, во бли­зи­на на Дол­но Сол­ње, се на­о­ѓа цр­квич­ка­та „Све­тите Куз­ман и Дам­јан“. Ме­ѓу вер­ни­ци­те е позната по ле­ко­ви­та­та во­да што из­ви­ра во неј­зи­ни­от ол­та­рен дел. Из­гра­де­на во по­но­во вре­ме, 1936 го­ди­на, на ме­сто на кое из­ви­ра­ла во­да, оваа цр­ква […]