fbpx

Нема влез од први јули за Македонците во ЕУ: Само две земји од регионот се „безбедни“

Mastilo

Македонија не се најде на листата земји на чии државјани ќе им биде дозволен влез во Европската Унија кога таа повторно ќе ги отвори своите надворешни граници в среда, јавува порталот „СДК“. Иако Брисел претходно најави дека планира на 1 јули да ги отвори европските граници за земјите од Западен […]

Црн понеделник: Рекорден број починати во еден ден!

Mastilo

Во последните 24 часа се направени 868 тестирања, а регистрирани се 132 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 57-Куманово 10-Дебар 1-Штип 13-Прилеп 7-Тетово 19-Струга 3-Велес 4-Битола 1-Охрид 5-Кавадарци 1-Гостивар 6-Пробиштип 2-Свети Николе 2-Ресен 1 Починати се 12 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Штип, двајца пациенти од Тетово, двајца […]

За само два дена починаа 18 луѓе: Бројот на заразени алармантен и денес!

Mastilo

Во последните 24 часа се направени 870 тестирања, а регистрирани се 176 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 61-Куманово 8-Дебар 1-Штип 14-Прилеп 5-Тетово 22-Струга 19-Велес 5-Битола 3-Охрид 14-Гостивар 7-Струмица 1-Кочани 2-Пробиштип 1-Демир Хисар 1-Пехчево 1-Кичево 6-Ресен 5 Како и претходното деноноќие, повторно се починати девет лица, седум пациенти од Скопје, […]

Само од Тетово починаа шест лица: Поразителни бројки денес!

Mastilo

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа починати се 9 лица, шест пациенти од Тетово и тројца пациенти од Скопје. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје на возраст од 79 години. Во ГОБ „8 септември“ починати се две лица од Скопје, и […]

Бројот на заразени не паѓа, починаа уште три лица

Mastilo

Во последните 24 часа се направени 1074 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19. – Скопје 70– Куманово 2– Дебар 6– Штип 14– Прилеп 2– Тетово 25– Струга 4– Велес 2– Битола 1– Охрид 9– Кавадарци 3– Гостивар 11– Струмица 1– Крива Паланка 2– Кочани 3– Свети Николе […]

Остави две деца, не дочека отворање на салата: Ресен завиен во црно

Mastilo

Веста за прерано згаснатиот живот на претседателот на РК Преспа, 40-годишниот Илија Котевски, ги вознемири неговите сограѓани во Ресен. Илче кој почина од Ковид-19 беше спортист, вработен како келнер во локален објект, сопруг и татко на две малолетни деца. Негови пријатели, сограѓани и колеги масовно се простуваат на социјалните мрежи. […]

Згасна уште еден млад живот: Почина Илче од Ресен

Mastilo

На фејсбук-страницата на „Две лири“ ја соопштија тажната вест дека починал нивниот пријател Илче, пациентот од Ресен за кого имаше апели да се донира крвна плазма. „Почитувани сограѓани, со тешко срце прифаќаме дека нашиот пријател Илче денеска ја загуби борбата со Ковид-19. Тежината и тагата е преголема во оваа сурова […]

Предвреме исплата по групи: Еве кој ден може да си подигнете пензија!

Mastilo

Пензиите за јуни ќе се исплатат предвреме почнувајќи од утре, а ова е овозможено со одлука на Владата со утврден распоред со цел да се избегне ризикот од КОВИД-19. Сите банки дале согласност јунските пензии да бидат предвреме процесуирани за готовинска исплата во четири групи (денови) почнувајќи од утре (26.06.2020), […]

Повикуваше да се оди на Задушница, а сега се зарази: Македонскиот пејач позитивен на Ковид-19

Mastilo

Македонскиот пејач Спасен Силјаноски преку социјалните мрежи откри дека е позитивен на Ковид-19. Фолкерот кој неодамна застана во поддршка на митрополитот Агатангел во неговиот повик да се оди на Задушница и покрај забраните, сега и самиот се зарази. – Не е грев да се добие Ковид-19, бидејќи не знаеме кој […]

136 нови случаи, расте бројот на починати

Mastilo

Во последните 24 часа се направени 1208 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19. – Скопје 80– Куманово 6– Штип 1– Прилеп 3– Тетово 24– Струга 1– Велес 3– Охрид 5– Гостивар 4– Струмица 1– Крива Паланка 1– Кочани 1– Кичево 1– Ресен 4– Неготино 1 Починати се […]