fbpx

(ВИДЕО) Масовна тепачка со стапови во Облешево

Mastilo

Попладнево, на дождот, во Облешево мештаните со стапови се обидоа да решат извесни недоразбирања и кавги со продавачите на зеленчук кои од своите камиони секојдневно се присутни на патот Штип – Кочани. Од видеото што пристигна во нашата редакција се гледа што конкретно се случувало, пишува „Радио Кочани“ на својата […]

Почина Христијан кој чекаше трансплантација на срце

Mastilo

Почина 31 годишниот Христијан Неделковски кој осум години живееше приклучен на батерии, со вградени две пумпи во срцето, интервенција која беше направена во болницата „Херцентрум“, во Берлин. Веста дека починал ја соопштија од Националното здружение на пациенти со МП на срцето „Храбро срце“. – Со огромна болка и жалење ве […]

Нови 4 починати, бројката се искачи над 250

Mastilo

Во последните 24 часа се направени 1363 тестирања, а регистрирани се 118 нови случаи на Ковид-19 во: -Скопје 55-Куманово 9-Дебар 1-Штип 1-Прилеп 4-Тетово 20-Струга 2-Велес 2-Битола 1-Охрид 9-Гостивар 4-Гевгелија 1-Струмица 2-Свети Николе 1-Кичево 1-Ресен 5 Во ГОБ „8 септември“ починати се четири лица од Скопје – пациент (58г) примен на […]

Девет смртни случаи, еден пациент починал во автомобил

Mastilo

Во последните 24 часа се направени 665 тестирања, а регистрирани се 90 нови случаи на ковид-19. – Скопје 36– Куманово 2– Штип 8– Тетово 4– Струга 10– Велес 2– Битола 2– Охрид 13– Гостивар 1– Крушево 1– Кочани 2– Пробиштип 1– Свети Николе 2– Ресен 6 Клима уредите и вирусот: […]

Објавено видео со Ден Дончев како прима пари

Mastilo

На Јутјуб каналот „Алибаба тредичи“, каде пред неколку дена беа објавени аудио-снимки од разговори во врска со „Рекет“, денеска се појавија нови „бомби“ и видео снимка од поранешниот директор на Фондот за здравство, Ден Дончев како прима пари, пишува порталот „24инфо“. На каналот по објавеното видео се објавени и три аудио […]

Нови пет починати: Најнови вести за Ковид-19

Mastilo

Во последните 24 часа се направени 776 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај на ковид-19. – Скопје 57– Куманово 13– Дебар 1– Штип 3– Тетово 19– Струга 1– Велес 1– Битола 2– Охрид 1– Гостивар 1– Ресен 2 Сестра со тешка клиничка слика, се штеди на заштитна опрема: Вработени […]

Сестра со тешка клиничка слика, се штеди на заштитна опрема: Вработени сведочат за општ хаос во „8 септември“

Mastilo

Огромен револт изразија дел од вработените во ГОБ „8 Септември“ поради лошите услови за работа. Во разговор за Фактор велат дека ризикот од заразување со корона вирусот меѓу нив самите, од ден на ден станува се поголем. Во оваа скопска болница, каде до сега се сместени најголемиот број пациенти со […]

Бидете среќни што нѐ имате, се надевам на место во шаторите: Потресно сведоштво на Д-р Мојсова

Mastilo

Анестезиологот Маја Мојсова-Мијовска која беше и во тимот на историската трансплантација на срце во Македонија, е длабоко разочарана од непочитувањето на мерките за заштита од Ковид-19. Д-р Мојсова која е раководител на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ на својот профил на „Фејсбук“ отворено проговори за премореноста на […]

Рекорден број починати, нови 185 заразени

Mastilo

Во последните 24 часа се направени 1364 тестирања, а регистрирани се 185 нови случаи на ковид-19. – Скопје 96– Куманово 2– Дебар 18– Штип 4– Прилеп 1– Тетово 14– Струга 20– Велес 2– Битола 2– Охрид 7– Кавадарци 2– Гостивар 2– Крива Паланка 1– Пробиштип 1– Свети Николе 2– Кичево […]

Не успеав да се заштитам: Шилегов позитивен на Ковид-19

Mastilo

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов е позитивен на Ковид-19. Тој веста ја објави со емотивно обраќање на неговиот профил на „Фејсбук“. Ви го пренесуваме во целост. „Почитувани, би сакал да ве известам дека и покрај сите мерки кои што се превземаа од моја страна за моја лична и заштита на луѓето […]