fbpx

Нови 62 заразени, две лица починаа

Mastilo

Во изминатото деноноќие регистрирани се 62 новозаразени со Ковид 19, што е значителен пораст во однос на вчера, кога беа евидентирани 35 нови случаи. Според неофицијални информации на Фокус, 24 од нив се од Скопје, 14 од Штип, 12 од Тетово.. Починаа две лица, од Струга и од Гостивар.

Клинички со нов лик: Филипче сподели фотографии

Mastilo

Венко Филипче сподели неколку фотографиии од новиот лик на Клиничкиот центар порачувајќи дека јавното здравје е заедничка одговорност. – Ова е Клиничкиот центар вечерва. Со нов лик, нови и проширени тротоари, зелени појаси и дрвореди, одвоени ленти за итна помош, патеки за посетители и лица со медицински помагала и велосипеди, […]

СКАНДАЛ: „Трол фарми“ од Македонија ширеле дезинформации за коронавирусот

Mastilo

Едни од најголемите ширачи на лажни вести на „Фејсбук“ се банирани од платформата поради користење на „трол фарми“ од Македонија и од Филипини, јавува NBC News. Од „Фејсбук“ велат дека се пронајдени странски тролови коишто постојано постираат содржина од Natural News, сајт што пласира теории на заговор за коронавирусот како […]

Државна помош од 3.000 и 9.000 денари: Кои граѓани ќе ја добијат?

Mastilo

Платежна картичка со сума од 9.000 денари за купување на домашни производи ќе добијат само активните невработени кои секој месец се пријавуваат во Агенција за вработување, информира „Телма“. Според списокот кој го испратила Агенцијата до генералниот секретаријат до 22 мај има 119.000 вакви лица, додека околу 85.000 други лица кои […]

Филипче: Има групни собирања, се даваат лажни податоци и адреси

Mastilo

Повторно ќе бидат воведени рестрикции во некои места ако тоа го наложи епидемиолошката состојба, потврди на денешниот прес Венко Филипче. Тоа го анализирале денеска на состанок на Комисијата за заразни болести  и ќе ја следат будно состојбата во наредните денови. Засега се уште нема потреба од таква мерка зашто се […]

Филипче потврди: 52 нови случаи, четворица починати

Mastilo

Во последните 24 часа направени се 661 тестирање, а регистрирани се 52 нови случаи на ковид-19. – Скопје 26– Куманово 6– Штип 7– Тетово 9– Струга 2– Велес 1– Кочани 1 На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти, пациент од Скопје (73г), примен на клиниката на […]

Нови 58 случаи, заседава Комисијата за заразни болести

Mastilo

Во изминатото деноноќие се регистирани 58 новозаразени пациенти со коронавирус во Македонија, објави „Фактор“. Според неофицијалните извори, најголем број заразени има во скопските општини Сарај, Чаир и Бутел. Во тек е состанок на Комисијата за заразни болести. Ова е најголем број новозаразени со ковид-19 досега откако почна да опаѓа бројот […]

(ВИДЕО) Кумановка вози автомобил со нозе: Од МВР потврдија дека е полицајка

Mastilo

Полицајка од Куманово се снимала додека вози автомобил со нозе преку прозор качени на управувач. Од видеото кое стана вирално се гледа дека истото е снимано на автопат, а празните коловозни ленти ја отвараат и дилемата дали тоа можеби се случувало и за време на полициски час. Од министерството за […]

Филипче: Починаа двајца од Тетово, постмортем брис на пациент од Скопје

Mastilo

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти – Скопје 1– Куманово 1– Прилеп 4– Велес 9– Битола 1 Починаа двајца пациенти од Тетово. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 74 годишен пациент, лекуван на клиниката од 21 мај. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент на […]

Поранешен македонски министер вмешан во измама од 45 милиони долари

Mastilo

Реномираниот „Њујорк тајмс“ пишува за измамничка шема од вртоглави 45 милиони долари за продажба на маски во која наводно е вмешан и поранешниот македонски министер за привлекување странски инвестиции, Глигор Ташковиќ. Тој до скоро беше и член на Комитетот за одобрување на инвестиции на Фондот за иновации и технолошки развој. […]