fbpx

Мамо, душо моја, веќе ми фалиш: Ќерката на Марина со трогателна посвета

Mastilo

На 66 години почина македонската пејачка Марина Пухариќ. Интерпретираше и забавна и староградска народна музика, а многумина ја паметат и како наставничка по физика и хемија. Смртта ја потврди и нејзината ќерка која со трогателна посвета се прости од мајка си. „Душа моја. Ангел. Најважната личност во мојот живот. Никогаш […]

Трагедија: Почина Горан Јосифовски, остави две малолетни деца

Mastilo

Во тешка сообраќајна незгода почина познатиот тапанар од Битола, Горан Јосифовски, јави музичката телевизија „ИН ТВ“. Од СВР Битола ја потврдија трагедијата. Горан (36) излетал од патот управувајќи патничко возило, а од здобиените повреди починал на самото место. Ја запроси пред полна сала, свадба не дочека: Горан имал големи планови […]

Страшен пожар ги остави без дом: Семејството Веловски бара помош

Mastilo

Семејство од селото Цапари бара помош, откако вчера околу 17 часот избувнал пожар во нивниот дом. Пламените јазици брзо се прошириле и ја опожариле целата куќа во која што живее Тане Веловски со неговиот татко.  Во моментот на несреќата само синот бил во куќата, информира „Тера.мк“. Изгорел и кровот во […]

Го однесовме на нозе, ни го дадоа едвај жив: Потресно сведоштво на братот на Ице

Mastilo

Не стивнуваат реакциите по прераната смрт на познатиот саксафонист и мајстор на дувачки инструменти, Ице Атанасовски. Веста синоќа ги вознемири неговите колеги од естрадата, но и неговите најблиски роднини и пријатели кои денеска цел ден му посветуваа емотивни статуси на социјалните мрежи. По неговата сопруга Гордана која има сериозни забелешки на […]

Ице почина од системска корона во проклетијава: Сопругата на Атанасовски неутешна

Mastilo

Веста за прераната смрт на македонскиот саксафонист и мајстор на дувачки инструменти, Ице Атанасовски, синоќа ги вознемири неговите колеги од естрадата, но и неговите најблиски роднини и пријатели кои денеска цел ден му посветуваа емотивни статуси на социјалните мрежи. Сега се огласи и неговата сопруга Гордана. Таа има забелешка на […]

Прерано замина друже: Нова трагедија, почина Ице Атанасовски

Mastilo

Македонскиот саксафонист и мајстор на дувачки инструменти, Ице Атанасовски, почина од последици на Ковид-19. Тажната вест ја потврди и неговиот колега Илија Ампевски. – Жално е колку луѓе нѐ напуштаат прерано. Ице беше еден од моите најдобри пријатели и колеги. Жал ми е многу денес. Верувам, Бог ти подготви место […]

Ангелу мој, оди горе и чувај нè: Бранкица неутешна, синчето на осум месеци остана без татко

Mastilo

Навреме побара лекарска помош, но не ја доби, реагира семејството на 32-годишниот скопјанец Милош Бисовски кој почина од коронавирус. – Милош не само што побара, туку пристојно замолуваше за соодветен третман, а тие вашите господине Венко Филипче наместо да кажат да си го бараме чарето го оставија на домашна нега […]

Ги загуби сопругот и бебето кај „Млечен“: Се огласи Наташа, конечно правда за Гоце

Mastilo

Наташа Димитриевска, жената која во 2018 година во сообраќајна несреќа ги загуби 32-годишниот сопруг Гоце и плодот во неа, конечно се огласи со убава вест. – Апелациониот суд Скопје ја преиначи казната за сообраќајната незгода кај „Млечен“ и одлучил Васил да оди две години во затвор и две години да […]

(ВИДЕО) Гори автомобил во Автокоманда

Mastilo

Видео од опожарено возило во Автокоманда доцна вечерва е објавено на Твитер. Засега нема детали од официјалните лица за тоа како се запалил автомобилот и дали во моментот имало луѓе во возилото. Повеќе детали очекуваме во текот на денов.

Загубивме драг пријател: Почина Ристе Недановски

Mastilo

На 62 години, по кратко и тешко боледување, почина новинарот Ристе Недановски, соопшти Лекарската комора каде тој беше вработен. – Во својот професионален ангажман се истакнува како исклучителен познавач на здравствениот систем во Република Северна Македонија. Автор е и учесник во подготовка на повеќе релевантни меѓународни анализи за состојбите и реформите […]