fbpx

(ФОТО) Масовно оро во Гевгелија: Граѓаните прашуваат каде е полицијата

Mastilo

Видео во живо на кое се гледа како преку педесетина граѓани играат оро на улица во популарното ромско маало во Гевгелија, пред половина час беше постирано во една интернет-група. Ова евидентно непочитување на забраната за движење и групирање ги разлути гевгеличани, иако имаше и такви кои го поздравија масовното славење […]

Храна за сиромашните во Велес: Дали оди во вистинските раце?

Mastilo

Гостилницата „Боем“ во сопственост на Панче Ќумбев со семејството, вчера подели храна на 400 луѓе. „Нека биде провокација за сите кои имаат ПОВЕЌЕ, да дадат на оние кои имаат ПОМАЛКУ! ВЕЧНИ ВЕЛИГДЕНСКИ ПРАЗНИЦИ“, напишаа од гостилницата под фотографиите на кои се гледа како граѓаните чекаат во ред за да си […]

Ѓоре од Велес го победи коронавирусот и очекува принова

Mastilo

Чувствата ми се измешани. Се радувам што успеав да победам во најтешката и најважната битка во мојот живот. Се радувам што моето дете ќе живее со двајца родители. Но, жал ми што татко ми не го дочека внукот, раскажува велешанецот Ѓоре Давчевски на кого пред три недели му беше дијагностициран […]

(ВИДЕО) Монструозен чин, семејствата на починатите во шок

Mastilo

Дури 62 надгробни плочи биле искршени во вандалскиот чин на сквернавење на христијанските гробишта во скопско Камник. Мештаните тврдат дека изживувањето се случувало за време на полицискиот час. Вандалскиот чин веднаш беше осуден од повеќе институции, партии, поединци и здруженија, а Акционерското друштво за погребни и придружни дејности „Бутел“ вети […]

Никој не сака да биде војник: Синот на Есма разочаран на Светскиот ден на Ромите

Mastilo

Симеон Атанасов, едно од 47-те деца кои Есма Реџепова ги одгледа, на денешниот Светски ден на Ромите објави тажна порака на социјалните мрежи. – Се сеќавам во далечната 1993 година кога се формираше првиот интернационален фестивал на ромска музика, „Шутка фест“, за кој главни виновници и основачи беа моите професори […]

Македонец разочаран од дијаспората: Што имала к’смет Стамена

route99

Зошто луѓето се испраќаат на аеродром, зошто се канат по 500 луѓе на свадба, зошто децата јадат ќотек и други „македонЦки тингс“ Овој Македонец е роден и израснат во Австралија. Пред неколку години почнува длабоко да си ги истражува корените, па наидува на несфатливи работи кои одлучува да ги документира […]