fbpx

Иван е буден и добро се чувствува!

Mastilo

Утрово го посетив Иван, тој е буден и се чувствува добро. Изрази огромна благодарност до семејството Диневи, докторите и целата јавност за поддршката која ја добива. По успешната операција следува најважниот период од неговото закрепнување, периодот во кој телото на Иван треба да го прифати новиот орган. Докторите максимално посветено […]

Многу му се радуваше на внучето, беше посветена мајка и сопруга

Mastilo

Не можам да најдам зборови за да ја опишам нашата Емче. Никогаш во животот не покажа разочарување, насмевката ѝ беше заштитен знак. Многу му се радуваше на внучето, беше посветена мајка и сопруга. Работеше во кафеаната „Боеми“ во Дојран, во кујната – открива Наташа Накова, прва братучеда на Емилија Динева, […]

Емилија, твоето срце душо продолжи да чука!

Mastilo

За жал ЕДЕН живот згасна, но TРИ ќе бидат спасени. Изгубивме сограѓанка, пријателка, пред сѐ сопруга, мајка, баба… Прерано нѐ напушти.. Емилија Динева, твоето срце душо продолжи да чука.. Оваа исклучително емотивна посвета почна да се споделува на социјалните мрежи, со што се откри идентитетот на жената која овозможи историска трансплантација […]

Оваа ноќ свиреше живот: Прва трансплантација на срце кај нас

Mastilo

Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце.. Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се направи ПРВА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА на СРЦЕ !! Вредните раце и паметните глави на нашите врвни стручњаци на чело со Проф. Др. Сашко Јовев, во оваа вонредна состојба направија чудо.. испишаа […]

Филипче открива: Градинките се отвораат за десетина дена, за границите ќе почекаме

Mastilo

Венко Филипче открива дека скринингот во градинките завршува следната недела, најавувајќи дека детските установи ќе започнат со работа кон почетокот на јуни. – Оваа недела би требало да заврши скринингот и веќе од онаа следна недела градинките ќе почнат со работа, значи отприлика на почетокот на јуни – изјави министерот […]

Нема карантин од утре: Владата одлучи за полицискиот час

Mastilo

Следејќи ја моменталната епидемиолошка состојба со КОВИД-19, како и препораките на Комисијата за заразни болести, на денешната владина седница донесовме одлука за зголемена рестрикција на движењето на граѓаните за време на претстојниот празничен викенд, информираат од Владата. Се забранува движењето на сите граѓани на целата територија на државата почнувајќи од […]

Владата ќе молчи до последен момент: Ќе има ли крантин од 58 часа?

Mastilo

И покрај препораката дадена уште пред три дена од страна на Комисијата за заразни болести за уште еден маратонски карантин овој викенд поради пазниците Рамазан Бајрам и „Свети Кирил и Методиј“, Владата сѐ уште нема донесено одлука дали 58 часа ќе бидеме затворени дома. Премиерот Оливер Спасовски кој денеска со […]

Ви стигна нереална сметка за струја? Еве што треба да направите!

Mastilo

Граѓаните чии сметки за електрична енергија не соодветствуваат со реалната потрошувачка, и истите не се корегирани од ЕВН, можат да поднесат претставка до Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги која има надлежност да постапува во овие случаи, информираат од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна […]

Расте бројот на заразени: Дури 40 нови случаи на Ковид-19

Mastilo

Во изминатите 24 часа направени се 549 тестирања, а регистрирани се 40 нови случаи на ковид-19. – Скопје 26– Куманово 1– Прилеп 1– Тетово 10– Велес 1– Битола 1 Досега во земјата се направени вкупно 23316 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 209 теста […]

Филипче: Гордана го кочи проектот за коронавирус вреден 90 милиони евра

Mastilo

Околу еден месец дополнителната заменичка министерка за финансии Гордана Димитриевска-Кочоска го кочи проектот за справување со коронавирусот вреден 90 милиони евра, средства од Светската банка кои, меѓу другото, се наменети за кревети за интезивна нега за сите инфективни одделенија во државава, за лабораториски капацитети… Ова за МИА го изјави министерот […]