fbpx

Дали поверувате дека две докторки кои се и мајки, ќе се несовесни кон беспомошно девојче: Д-р Беќаровски во одбрана на белиот мантил

Mastilo

Секој доктор кој ќе го прочита извештајот од ДСЗИ ќе се сложи дека колешките од Битола го направиле максимумот кој го имале на располагање. Секој здравствен работник добро знае каква траума е кога го давате најдоброто од себе, а сепак пациентот го губите. Можете само да претпоставите каков е шокот […]

Ново потресно сведоштво за малата Јана: Првпат не успеав да останам професионална..

Mastilo

Тринаесет години како сум во професијава, не ме треснало нешто повеќе од земја како што е смртта на Јана. Здраво право девојче, полно живот на свои пет годинки починува од ИНФУЗИЈА! Нејзиниот татко кој едвај можеше да зборува се согласи да ми даде изјава.. Искрено ова е прв пат како […]

Жена со инвалидитет со потресно сведоштво: Отидена во Скопје по болници, тоа што ѝ се случило е срамота!

Mastilo

Денес сум толку изреволтирана, толку дискриминирана, толку очајна што воопшто живеам во оваа наша никаква државичка, ај да кажам и зошто. И покрај сите предизвици и спрепки што ми ги нанел и нанесува животот, наместо ова наше општество (ако може да се каже така) да ни ги олесни работите како […]

Адриана им разјасни на сите: Еве зошто не се селам од Македонија!

Mastilo

Сите ме прашуваат зошто не се селам од Македонија. Епа дојде моментот да разјасниме. Ужасна политика? Да. Сиромаштија? Да. Неправда? Многу. Ова е нашето секојдневие и факт е дека е катастрофално. Исто така мора да се соочиме со фактот дека оваа реалност нема да се промени сама од себе. Нема […]

Проговори мајката на ученикот од „Корчагин“ кој се самоуби: Потресно сведочење, детето ѝ трпело вистинска тортура

Mastilo

Празнина голема во душата и срцето на мајка што го изгубила највредното нешто во животот, свото дете. 179 дена од смртта на мојот син. Тага, болка и неверување дека повеќе го нема. Отиде да го земе свидетелството и не се врати. Инспектори, Обвинители! Детето остави Проштално писмо каде напиша Кој […]

Лошо произведена „машкост“: Сузана има важна порака до Латас и до Лазаров

Mastilo

„Покушајот“ во Фиќо кој е повеќе оставен на нашата фантазија , но сепак раскажан со доволно детали за да ја сфатиме неговата противправност (шамари, замаглени стакла, спомнување повеќе мажи, еден татин син и буткање во ситуација “немајкаде”) сугерира дека покрај жртвата во Фиќото, и тој што “покушавал” е жртва на […]

Кому му е смешно силувањето? Жестоки реакции по интервјуто на Латас кај јутјуберот Лазаров

Mastilo

Во скорешното интервју на Латас кај некојси јутјубер Стефан Лазаров, гостинот лабаво раскажа како тој и негови другари на 15 години групно силувале девојка во автомобил Фичо која првин едниот од нив ја натепал. За емисијата со Латас , јутјуберот Лазаров ќе рече-ИСКИНАВМЕ! Да, ја искинавте последната надеж дека ова […]

Новинарката Мери Јордановска: Разочарана сум од сите кои сега крвнички го бранат газдата на „Доказ“

Mastilo

Новинарката Мери Јордановска секогаш добива многу реакции на „Фејсбук“ за статусите кои јавно ги постира, а во кои отворено зборува за актуелните општествено-политички состојби кај нас. Таа сега го коментира приведувањето на Марјан Стаменковски, сопственикот на порталот „Доказ М“. Статусот на Јордановска во продолжение ви го пренесуваме во целост! Рекетот […]

Рацеве ми се тресат од тага: Татјана скршена од болка, ја откри долго чуваната тајна на маестро Завков

Mastilo

Со река солзи во очите го пишувам овој пост и не можам да верувам. Ах, бе Мице!!!! Беше и ќе бидеш огромен дел од мојот и животот на моето семејство Лазаревски. Првенствено како наш најблизок и најискрен пријател, и како мој Музички Гуру, човек и уметник кој ме воведе во […]

Панчо од „ДНК“ жртва на измама: Луѓе, отворете очи!

Mastilo

Драги наши. На 12ти јануари имавме чест да бидеме дел од традиционалниот вевчански карневал на кои настапивме со целиот наш бенд и кој воедно многу го почитуваме како македонски традиционален настан. Атмосферата беше феноменална, публиката одлична, но за да не биде се така розево се погрижи ликот Александар ЦЕЗАР Коневски […]