fbpx

Д-р Жаклина Шопова: Еве зошто треба Филипче да замине!

Mastilo

Ако директорите бараат од премиерот да остане Филипче, јас ќе се потрудам да го кажам спротивното: 1.Велите: пандемијата трае, болниците се преполни.. ЗОШТО!? Заради Венко и неговата/вашата неспособност за менаџирање. 2.1112 пациенти со тешка кл.слика се лекуваат, 30 пациенти се на респиратор (само не кажувате на кои респиротори тие што […]

За чипот и за глупавоста: Д-р Кузмановски удри по антиваксерите

Mastilo

Па, еве ден пред моето враќање со работа во модуларната болница добив потреба, после повеќе од година, да напишам нешто јавно.. Не дека досега чував некоја државна тајна, едноставно немав потреба јавно да се испразнам. Ама после 2 месеци работење превентива од COVID-19, односно работа во регионалниот вакцинален пункт, па […]

Драгана удри по Царовска: Не сакаме родово сензитивни содржини

Mastilo

Почитувани родители, драги сограѓани! На праг сме на учебна година, а министерката нема абер да не извести како ќе почне учебната година. Од неофицијални информации дознаваме дека можеби и нема да почне во септември. Ќе се запрашате зошто? Неофицијално дознаваме дека подготовката на учебници за четврто одделение не е ни […]

Јанкуловски директен: Еве ги овие на Филипче слугите

Mastilo

На терен: пе*ери, хоштаплери, море маму ви је*ем, мрште одовде, еве ги овие на Филипче слугите, стоки, абре сите да ве снема.. Нит станав пе*ер, ни хоштаплер, стока уште помалку, слуга па ич. И не не’ снема. Тука сме и ќе сме секогаш за тие на кои сме им потребни. […]

Ковид-вакцини и стравот од неплодност: Марија Јаневска го има одговорот

Mastilo

Во последно време се воздржувам да навлагам во полемики за ковид и вакцините, меѓутоа бидејќи гледам дека никој не е доволно информиран, би сакала да објаснам неколку работи со цел да помогнам на многу од девојките кои се реално исплашени. 1. Нема научни докази за неплодност кај жените. Единствена теорија […]

Д-р Ефкоски удри по антиваксерите: Зошто барате воздушни перници кога имате кочници?

Mastilo

Не можам да разберам истовремена одлука да не се вакцинирам, заедно со барањето да не се воведат ограничувањата наметнати од пандемијата. Вие као тие јаките сте? Имунитет имате? Многу се пазите? Истово важи и за вакцинираните. Мислите сега сте безбедни од сите микроорганизми?? Мислите сте имуни на сите следни мутанти?? […]

Милан починал и по две дози вакцина: Магдалена со потресно сведоштво

Mastilo

На моја голема жалост, вчера ја примив вестта дека мојот колега од редакцијата „Мој збор“, Ристе, имал смртен случај во семејството, имено дека неговиот татко Милан Пауновски (61) преминал во тетовската болница како последица на коронавирусот. Бев погодена од трагичното случување, прво зошто тешко поднесувам смрт на други луѓе, а […]

Ми вика слободен си: Му викам јас сум, ама ти не си!

Mastilo

Ноќва возам накај Штип. Ме запира ЏАНДАР, ваљда обучен на курс. Ми вика да дувам и да ми ја тресе колата за “недозволени супстанци”! Му викам, прво да ми се легитимирате, па после. Одбива!? Ми вика, ќе ти пишам казна 500 ЕУР за одбивање “дување”!? Му викам, господине, ја “дување” […]

Ме нема на училишното табло оти сум со хендикеп: Ана од Кочани со важна порака!

Mastilo

Ова табло на светската литература еднаш го објавив, сега пак ќе го објавам, но со поинаков пост. Во мојата листа на пријатели имам од директори, до служители на училиштата во нашата Македонија, па и пошироко. Исто така имам пријатели родители на деца, па и самите личности кои се соочуваат со […]

За едно лето во Грција заработив 30.000 евра: Ивана си ја отвори душата

Mastilo

Заедно со моите две колешки од факултет отидовме на Миконос 3 месеци, не договори агент Грк кој преку посредничка од Скопје договара млади студентки од Македонија да работат на најпознатиот грчки остров. Младата девојка ни пристапи на Фејсбук со комплименти за тоа колку сме убави и ни понуди работа како […]