fbpx

Никаде не сме побезбедни од училишниот двор: Ученичка ѝ се обрати на Царовска

Mastilo

Воопшто не сакам да бидам груба и воопшто не сакам да бидам како лош впечаток. Само сакам заедно со сите ученици да се изборам за нашето образование. За нашата иднина! Ви се обракам на вам од страна на сите ученици, и основци и средношколци. Како ученици имаме право да бидеме […]

Само една доза ме спаси од тешки последици: Исповед на д-р Дејан Трајковски

Mastilo

Бев еден од првите во државата кои примиле вакцина од Оксфорд/АстраЗенека, а ги опишав и ефектите во првите 30 часа од вакцината. Бев сигурен дека го направив вистинскиот потег со одлуката за вакцинација. Сега ќе опишам како таа една доза на вакцината ме спаси од тешка форма на болеста, кога […]

Зекири револтиран од односот на Македонско лекарско друштво: Срамота!

Mastilo

Македонско лекарско друштво доделило плакети и благодарници на лекари во првите борбени редови против КОВИД-19. Не би било ништо спорно доколку во листата беа застапени и најпосветените доктори во таа борба, а сите кои поминале на инфективното одделение секако знаат кои се тие. Со сета почит кон сите што добиле […]

Последен поздрав: Почина Драган Тодоровски

Mastilo

Фото Кино Клуб „Козјак“ од Куманово загуби свој долгогодишен член, Драган Тодоровски. Драган Тодоровски е роден 1962 година. Завршил магистерски студии по меѓународно право и меѓународна политика на правниот факултет. Последната деценија Тодоровски работи во директоратот за билатерални односи со европските држави и е одговорен за земјите од Северна Европа. […]

Потресно сведоштво на Мартина Дејаноска: Ги стави рацете на моите гради и рече дека не е тоа што мислам

Mastilo

Поминаа две години. „Срамота е, ќути.. Што ќе кажат другите?“. Уверувања со кои сте растени, уверувања кои се наметнати и во кои сте поверувале. Не е се вистина! Не треба да молчиме! Не сме виновни! Не си го бараме сами! Никој од нас не го заслужува тоа! Чудно е да […]

Д-р Трајковски: Нема фајде од плазма, да не им се дава лажна надеж на болните

Mastilo

Со месеци читаме на социјалните мрежи како се бара ковид конвалесцентна плазма (CCV) за лекување на тешко болни ковид пациенти. За жал, оваа метода, којашто на почетокот на пандемијата многу ветуваше, врз основа на многубројни студии во светот е практично целосно отфрлена како неефикасна. Имено, разликата во стапката на преживување […]

Не ве бива, ја сотревте Македонија: Д-р Трајкова удри по власта

Mastilo

Секојдневните трагедии што ги доживуваме сите ние кои работиме во Ковид центрите се НЕИЗДРЖЛИВИ! За пациентите и нивните фамилии не се ни опишува.. Македонија е завиена во црно! А нашите професоришта и стручњачишта чекаат дневен ковид биланс од 2500 заболени!!! Па потоа ќе размислуваат што понатаму??? Не така! Сите ОСТАВКА […]

Вакцинирајте се за да не умрете: Кунгуловски со важна порака

Mastilo

Што значи ефикасност на една вакцина? Ајде да земеме ефикасност против појава на симптоматска болест. Имаме 10 000 вакцинирани и 10 000 невакцинирани луѓе. Ако 5 од вакцинираните развијат симптоматски COVID-19 и 100 од невакцинираните развијат симптоматски COVID-19 тоа значи дека вакцината има 95% ефикасност. Ајде да земеме ефикасност против […]

Штаргоски: Си ги продаваат куќите и пак не знаат дали ќе останат живи

Mastilo

2.300 евра дневно за лицата со компликации од Ковид 19 за лекување во приватните болници кај нас. За тие што не разбраа пак да повторам 2.300 ЕВРА ДНЕВНО!!! Ало Влада, ало Филипче, ало Премиере, ако и вие не слушнавте добро 2.300 ЕВРА ДНЕВНО!!! – Прво како мислите дека некој со […]

Луѓето платија со 7.000 животи, сѐ повеќе ќе се умира: Детална анализа на д-р Дејан Трајковски

Mastilo

Да тропнеш и да останеш жив дека денеска имало помалку новодијагностицирани и дека бројот на нови случаи ќе се намалувал, може да значи или дека не знаеш што зборуваш или дека си непоправливо расипан и ич не ти е гајле што народот се’ повеќе ќе се разболува и ќе умира […]