fbpx

Летен распуст во скафандер, болат сите негледања со моето семејство

Mastilo

Писмена работа на тема „Како си го поминав летниот распуст 2020?“: Во скафандер. И летав со параглајдер. Толку. Поправка на писмената работа: Да, точно, можеше многу поинаку да биде. Можев многу повеќе да бидам со Јанкуловци дома. Да се дружам со луѓе многу повеќе.Но не, не жалам за сите оние […]

Иванов: На луѓе им паѓа кичма на лозјето, а вие се чепатите со цигара и чаша вино

Mastilo

Извинете, јас досега не приметив текстилна работничка, земјоделец, продавачка, трговец на мало, бербер, кројач, електричар, водоводџија, пазарџија или било кој во таа категорија на луѓе, оние што живеат „од рака до уста“, во смисла дека го имаат за јадење само она што можат денес да го заработат со рацете, да […]

Јанкуловски удри по граѓаните: 523 луѓе не мораа да умрат, не ви простувам!

Mastilo

200 новозаболени….боли. Секојдневно боли што има речиси ист или приближен број на заболени. Боли што не можеме да се разбереме, немаме комуникација, нема слушање, нема почитување на мерки. Многу повеќе боли 523 починати. Тоа се 523 лица нечии роднини, нечии браќа и сестри, мајки, татковци баби и дедовци, пријатели, комшии, […]

Ќерка ми четири месеци живееше со машина: Потресен статус за респираторите!

Mastilo

За оние кои НЕ знаат што значи да се биде на РЕСПИРАТОР. Од искуство! Мојата ќерка живееше 4 месеци со таа машина…Искуството е страшно, болно, а резултатите доживотно да плачеш бидејќи има последици 🙁 За почеток, респираторот не е кислородна маска ставена преку устата на пациентот, додека тој лежерно одмара и […]

Татко ми скапува, мириса на мртво месо: Потресно сведоштво на Гордана Калинова

Mastilo

Има ли некој буден во нашава земја? Татко ми СКАПУВА дома со отворени рани по цели нозе!!! СКАПУВА! Матичната не може да не упати НИКАДЕ бидејки нели има Корона и здравствениот систем ни е во застој. Градска Болница нема услови да го прими, Клиника нема услови да го прими, Воена […]

Молев да ми го тестираат бебето: Билјана има коронавирус и трауматично искуство

Mastilo

Здраво на сите! Јас сум позитивна на Ковид-19. Припаѓам на заразените од „втора генерација“. На неколку наврати решавав да напишам збор – два за ситуацијава во која се наоѓам, но искрено се предомислував од повеќе причини. Од една страна, едноставно тешко наоѓам зборови за да опишам, не знам од каде […]

Клима уредите и вирусот: Д-р Ана Момировска со важна порака!

Mastilo

Тежината на клиничката слика кај Ковид 19 најверојатно, покрај генетската структура и присутните мутации, зависи и од иницијалната концентрација на вирус која ќе го инфицира организмот. Затоа проветрувањето е важно, го разредува воздухот од вируси, на отворено има многу помалку шамси да се заразите, особено ако држите дистанца. Затоа носете […]

Соња доброволно помага на Инфективна: Умираат на раце молејќи за кислород

Mastilo

Ви пишувам директно од местото на настанот – Инфективна клиника. Доброволно се пријавив да помогнам на персоналот, кој веќе е исцрпен и работи со последните резерви. Имам многу работи видено, но ова што се случува на Инфективно нема збор да се опише. Пациентите се борат за воздух… значи, за воздух. […]

Револтирана Македонка: По 10 месеци во туѓина не дочека да се врати дома!

Mastilo

Нашата драга соседна Р. Бугарија, не само што не ставила на “црна листа” за влез во нивната држава, туку како што велат од Македонската амбасада, “не ги ни известила за таа одлука.” хахахаха!!! Во четврток (04.06), после упорно вртење на бројот на МК амбасада во Берлин (повеќе од 10 неодговорени […]

Господ на помош! Доста е веќе!

Mastilo

Не сум воопшто изненаден од ова што ни се случува во општеството, дури искрен да бидам во еден момент помислив дека сме се надминале, но за жал погрешив… Сето ова е последица на немањето индивидуална одговорност на чинителите на ова општество, нешто што ни се провлекува историски, затоа што полесно […]