fbpx

НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП: На 3 знаци ќе им се насмевне среќата

Mastilo

Овен  Ќе се повлечете во себе. Некои од вашите блиски сериозно ќе се загрижат, па ќе треба дополнително да се објаснувате. Избегнувајте напорни работни задачи оваа недела. Бик  Сите обврски ќе паднат врз ваш грб, бидејќи сте дозволиле околината да ве смета за личност која не знае да каже „не“. […]

Убиство пред Клинички

Mastilo

Убиство пред Клинички, семејна расправа заврши трагично. Ова пред дваесетина минути на својот фејсбук-профил го напиша новинарот Фуркан Салиу. Подоцна напиша уште еден статус во кој јави дека жртвата е 55-годишен маж, убиен од синот. Вечерва во близина на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје, во семејна расправија, син со […]

(ВИДЕО) Само за неа се зборува: Најнасмеаната Македонка во карантин

Mastilo

Велат дека смеењето е половина здравје! А, вакво смеењето од срце, сѐ додека не ве заболат стомачните мускули, веројатно одамна не сме виделе и слушнале. Барем не откако почна лудилото наречено „коронавирус“. Оваа жена дефинитивно знае како да се забавува. Најнасмеаната Македонка во карантин масовно се споделува на социјалните мрежи. […]

Петре М. Андреевски: Колку повеќе знаеш, толку повеќе ќе страдаш!

Mastilo

На ова парче земја се родиле многу раскошни книжевни таленти. Повремено се сеќаваме на нив, а најубав начин за да им оддадеме почит е да го споделуваме нивниот збор, нивните мисли, нивните дела, песни, нивното творештво.. Петре М. Андреевски дефинитивно е еден од нив. Неговата мисла воодушевува и маѓепсува. Во […]

Овој лек го убива коронавирусот: Најново од руската биомедицинска агенција

Mastilo

Противвирусната активност на лекот „Мефлохин“ кон предизвикувачот на КОВИД-19 е докажана, соопшти прес-службата на руската Федерална биомедицинска агенција. – Докажано е дека „Мефлохин“ комплетно го блокира развојот на цитопатското дејство на вирусот SARS-CoV-2 (патоген КОВИД-19) во концентрација од  2µg/l. Оваа концентрација во плазмата се постигнува по внесувањето на лекот во […]

Старите да останат дома до крајот на годината: Се согласувате ли?

Mastilo

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, смета дека контактите на старите лица во Европа со другите треба да останат ограничени барем до крајот на годината заради епидемијата на коронавирусот. Таа за германски „Билд“ појасни дека без вакцина, треба да ограничиме што е можно повеќе контакти со постарите лица, […]

Шилегов ќе плаќа за маалски концерти, граѓаните ќе гледаат од тераса

Mastilo

Град Скопје ги претстави мерките со кои што излегува во пресрет на барањата на независната културна сцена да им се овозможи социјална сигурност и можност за културно творештво на уметниците без постојана егзистенција, а кои со вонредната состојба ги изгубија сите свои ангажмани. Преку мерките насловени „Култура во време на […]

(ВИДЕО) Вапцани јајца на пареа: Бидете оригинални за Велигден

Mastilo

За преубави шарени јајца на вашата велигденска трпеза, пробајте ја оваа необична техника Потребно ви е: – 10 до 15 јајца – боја во кесичка (по две од секоја) – црвена, сина, зелена и виолетова – алкохолен оцет (една чаша) – Лимена цедалка со дупчиња Подготовка: Јајцата варете ги околу […]

Како се пренесува вирусот преку храна и амбалажа?

Mastilo

Вирологот Фабрицио Прелиаско, директор на Институтот Галеази во Милано, објасни како коронавирусот може да се пренесе преку храна или амбалажа. Тој вели дека може да се таложи на прехранбени пакети, но за четири часа ја губи силата. Освен тоа, ниските температури во фрижидерот го блокираат циркулирањето на вирусот и во […]

Мамо, прости ми за секоја солза: Ова писмо е најважната животна лекција

Mastilo

Кога се сеќавам на моето детство, се сеќавам на твоето грижливо и толку збунето лице, на твојата борба да трпип и да се жртвуваш. Негде прочитав дека децата на несреќните родители тешко наоѓаат среќа. Мамо, навистина е така и сакам тоа да го знаеш. Ми текнува како трпеше понижувања и […]