fbpx

Новороденчиња со заштитни визири го разнежнија светот

Mastilo

Во болницата Прарам во Бангкок, на новородените бебиња им ставаат заштитни визири за да ги заштитат од потенцијално заразување со коронавирус. Фотографиите кои ги направи „Ројтерс“ веднаш станаа хит на социјалните мрежи и го разнежнија целиот свет. И додека католиците го слават Велигден, на Тајланд моментално се празнува Сонгкран, нивната […]

Ги посетил родителите во Прилеп: Новинарот кој ги стави Заев и Мицкоски во изолација прво бил негативен

Mastilo

Лидерите на двете најголеми политички партии во земјава, Зоран Заев и Христијан Мицкоски од денес се во домашна изолација, откако министерот за здравство, Венко Филипче, утринава соопшти дека и двајцата биле на гости во една телевизиска куќа каде што биле интервјуирани од новинар за кого тестовите покажале дека е позитивен […]

Вознемирувачко ВИДЕО: Ова се случува во болница во Барселона

Mastilo

Болниците се полни, a сериозно заболени постојано пристигнуваат. Единствениот звук кој се слуша се брзите движења на медицинскиот персонал и машините кои ги одржуваат пациентите во живот. Очајно болни и немоќни, тоа е реалноста со која Шпанија се соочува. Вака почнува репортажата на „Скај њуз“ за лекарите кои 24 часа […]

Ако си ја примил оваа вакцина како дете, заштитен си од корона?

Mastilo

Ново истражување покажува дека во земјите каде луѓето ја примаат БЦГ вакцината по раѓањето, смртноста од коронавирус е помала. Оваа вакцина создава имунитет против туберколоза, но сѐ уште не е јасно како помага кај коронавирусот, пренесува хрватскиот портал „24 сата“. Всушност, земјите во кои вакцината е задолжителна, имаат десет пати […]

(ВИДЕО) Вонземјани во Куманово: Кој ни фрла таканаречена КОРОНА?

Mastilo

Извесен Методија Трајаноски на „Фејсбук“ сподели интересно видео кое досега е споделено од над 2.000 луѓе. – Ова е снимано над Куманово вечерва. Некој дечко го снимил случајно пред зајдисонце. Облак не е милијарда посто. Еве кој ни фрлат од „таканаречената КОРОНА“!!! – пишува Трајаноски под објавата. Интересни се и […]

Овој моден додаток ќе ја одбележи 2020 година

Mastilo

Едноставен е, а многу впечатлив Сите многи добро сме запознаени со моќта на модните детаљи кои и наједноставните комбинации може да ги направат комплетно поинакви и препознатливи. Станува збор за едноставен, а многу впечатлив моден додаток – ременот кој токму оваа пролет пристигнува во облик на ланец. Доколку сѐ уште […]

Голема промена: 3 знаци на кои полната месечина им носи среќа

Mastilo

Сезоната на Овенот е одамна започната и сега ја доживуваме неговата огнена страст. По појавувањето на супермесечината на 8 април 2020 година, работите се интензивираа, особено за три хороскопски знаци за кои допрва следуваат големи промени ВАГА Оваа полна месечина е во вашиот знак, па промените ќе ги доживеете многу […]

Најново истражување: Дали топлото време ќе го уништи коронавирусот?

Mastilo

Американските научници упатија писмо до Белата куќа како одговор на изјавите на претседателот Доналд Трамп кој веќе со недели тврди дека „кога ќе стане потопло, вирусот магично ќе исчезне“. Членовите на Националната академија на науките велат дека податоците околу влијанието на топлото и на ладното време на коронавирусот не се […]

Диета за секој маж: Андрија Милошевиќ вака ослабна 20 килограми

Mastilo

Ѕвездата од хит-серијата „Андрија и Анѓелка“, популарниот српски актер Андрија Милошевиќ, минатата година успеа да ослабне цели 20 килограми. Тој призна дека имал неколку неуспешни обиди да се ослободи од вишокот килограми со изгладнување, пред да ја доведе линијата до совршенство. – Проблемот е во главата. Се прејадуваме и тоа […]

Прво јас го побарав за маж, па клекна на колена

Mastilo

Познатата пејачка, музичарка и хуманистка Кристина Арнаудова има навистина впечатлива и многу забавна животна приказна кога е нејзиното запросување во прашање. Детаљите ги сподели пред неколку години за порталот „Брајд“. – Сè се случи кога кај нас дома дојдоа Александра Пилева и нејзиното тогашно момче, а денес сопруг и ни […]