fbpx

Никој не сака да биде војник: Синот на Есма разочаран на Светскиот ден на Ромите

Mastilo

Симеон Атанасов, едно од 47-те деца кои Есма Реџепова ги одгледа, на денешниот Светски ден на Ромите објави тажна порака на социјалните мрежи. – Се сеќавам во далечната 1993 година кога се формираше првиот интернационален фестивал на ромска музика, „Шутка фест“, за кој главни виновници и основачи беа моите професори […]

Пазете се од овие две работи: Вирусот може да биде фатален и за луѓето без хронични болести

Mastilo

Зошто здрави луѓе, помлади од најчесто означената ризична група, позитивни на коронавирус и со многу благи симптоми сместени во домашна изолација, сепак развиваат тешка клиничка слика? И зошто мораат да бидат префрлени на одделението за интензивна нега? Ова прашање станува се поактуелно кај нас, но и во светски рамки. Два […]

Никогаш не фрлај со кал кон луѓето: Овие 10 заповеди се женска библија

Mastilo

1. Никогаш не карајте се со идиот. Прво ќе ве спушти на негово ниво, а потоа ќе ве победи со своето искуство 2. Никогаш не фрлајте со кал кон луѓето. Може да не стигне до нив, но ќе остане на вашите раце. 3. Никогаш не се сомневајте во вашата привлечност. […]

Здрав домашен леб без да вклучите рерна: Овој рецепт масовно се споделува

route99

Една домаќинка го сподели својот метод за печење здрав леб за чија подготовка дури не ви е потребна ниту рерна Многу луѓе уште отсега паничат што ќе биде ако не можат да си купат леб. Во маркетите рафтовите постојано се празнат, особено оние со главните состојки со кои се приготвува […]

Славниот руски лекар тврди: Не појадувајте, тоа може да ве убие

route99

Појадокот дајте му го на непријателот, ручајте околу пладне и вечерајте умерено и не многу доцна. Ако имате можност, вежбајте пред спиење, доволни се и само неколку склекови и стомачни. Луѓето кои живеат вака, живеат многу подолго и стареат здраво. Ова го тврди славниот руски кардиохирург Лео Бокерија кој комплетно […]

Внимавајте со ракавиците: Доктор објасни кога се исклучително штетни

route99

Многу луѓе носат ракавици кога одaт во супермаркет или во аптека, но истите нѐ штитат само ако правилно ги користиме Д-р Каран Рангарџан, хирург во Националното здравственo одделение во Велика Британија, објаснува дека носењето ракавици наместо редовното миење раце претставува голема опасност. – Носите ракавици, а сте во супермаркет и […]

Македонец разочаран од дијаспората: Што имала к’смет Стамена

route99

Зошто луѓето се испраќаат на аеродром, зошто се канат по 500 луѓе на свадба, зошто децата јадат ќотек и други „македонЦки тингс“ Овој Македонец е роден и израснат во Австралија. Пред неколку години почнува длабоко да си ги истражува корените, па наидува на несфатливи работи кои одлучува да ги документира […]

Како против коронавирусот со помош на планетите?

route99

Размислувајќи, нормално знаев дека Сатурн по природа е сув и ладен како квалитет. Плутон е во знакот на Сатурн под негово влијание. Плутон и Сатурн во моментов би рекла дека се повеќе стравот, отколку вирусот, и можеби оној дел во приказната каде вирусот можеби бил наменет за некоја друга употреба, […]

Истражувавме и дознавме: Што прави Филипче по дома?

route99

По прогласената пандемија од страна на Светската здравствена организација, состојбата со КОВИД-19 во Македонија, но и во целиот свет е навистина загрижувачка, но на моменти на сите ни е потребен одмор од сериозни вести и ни фали малку забава. Ние одлучивме малку да истражуваме и да дознаеме што прави Венко […]

Тројца Македонци што владеат на „Инстаграм“

route99

Македонските мажи не само што внимаваат на својот животен стил, туку и навистина се свесни за впечатокот кој го оставаат. Оние кои имаат совршено дефинирани тела, истите често ги користат како свој адут, па судејќи по фрекфенцијата на нивните инстаграм-профили, може да се заклучи дека жените навистина ги обожаваат. Во […]