fbpx

Пазете се од овие две работи: Вирусот може да биде фатален и за луѓето без хронични болести

Mastilo

Зошто здрави луѓе, помлади од најчесто означената ризична група, позитивни на коронавирус и со многу благи симптоми сместени во домашна изолација, сепак развиваат тешка клиничка слика? И зошто мораат да бидат префрлени на одделението за интензивна нега? Ова прашање станува се поактуелно кај нас, но и во светски рамки. Два […]

Здрав домашен леб без да вклучите рерна: Овој рецепт масовно се споделува

route99

Една домаќинка го сподели својот метод за печење здрав леб за чија подготовка дури не ви е потребна ниту рерна Даниел Лутрел од Тасманија го сподели на фејсбук својот рецепт за домашен леб за кој дури не ви е потребна ниту рерна. Нејзиниот метод за печење веднаш стана вирален, а […]

Внимавајте со ракавиците: Доктор објасни кога се исклучително штетни

route99

Многу луѓе носат ракавици кога одaт во супермаркет или во аптека, но истите нѐ штитат само ако правилно ги користиме Д-р Каран Рангарџан, хирург во Националното здравственo одделение во Велика Британија, објаснува дека носењето ракавици наместо редовното миење раце претставува голема опасност. – Носите ракавици, а сте во супермаркет и […]

Македонец разочаран од дијаспората: Што имала к’смет Стамена

route99

Зошто луѓето се испраќаат на аеродром, зошто се канат по 500 луѓе на свадба, зошто децата јадат ќотек и други „македонЦки тингс“ Овој Македонец е роден и израснат во Австралија. Пред неколку години почнува длабоко да си ги истражува корените, па наидува на несфатливи работи кои одлучува да ги документира […]

Како против коронавирусот со помош на планетите?

route99

Размислувајќи, нормално знаев дека Сатурн по природа е сув и ладен како квалитет. Плутон е во знакот на Сатурн под негово влијание. Плутон и Сатурн во моментов би рекла дека се повеќе стравот, отколку вирусот, и можеби оној дел во приказната каде вирусот можеби бил наменет за некоја друга употреба, […]

Истражувавме и дознавме: Што прави Филипче по дома?

route99

По прогласената пандемија од страна на Светската здравствена организација, состојбата со КОВИД-19 во Македонија, но и во целиот свет е навистина загрижувачка, но на моменти на сите ни е потребен одмор од сериозни вести и ни фали малку забава. Ние одлучивме малку да истражуваме и да дознаеме што прави Венко […]

Тројца Македонци што владеат на „Инстаграм“

route99

Македонските мажи не само што внимаваат на својот животен стил, туку и навистина се свесни за впечатокот кој го оставаат. Оние кои имаат совршено дефинирани тела, истите често ги користат како свој адут, па судејќи по фрекфенцијата на нивните инстаграм-профили, може да се заклучи дека жените навистина ги обожаваат. Во […]

Не сте сигурни ни дома: Коронавирусот не ви може ништо само ако го направите ова

route99

Самоизолацијата не е доволна. Овие чекори мора да се почитуваат за да си го сочуваме здравјето и што порано да излеземе од оваа криза како победници Да останете дома е првиот чекор за да се заштитите и можеби и најважниот. Сепак, тоа не е доволно. Постојат истражувања кои велат дека […]

Нумеролозите откриваат: Еве каква несреќа ве очекува во мај!

route99

Секоја нумеролошка прогноза се однесува на биоритамски број кој го добивате со комбинација на броевите од вашиот комплетен датум на раѓање. На пример, ако сте родени на 25.8.1976 собирате 2+5+8=15 со сведување на едноцифрен број, во случајот 1+5=6. Всушност, тоа е вашиот биоритамски број кој е менлив од ден на […]

Непознати факти за познатите изуми

route99

Кој е најнеобичниот изум на Исак Њутн? Знаете ли во која земја навистина биле измислени гајдите? Зошто на телефон се јавуваме со „ало“ и кој и зошто ја измислил куклата на дување? Еве ви ги помалку познатите податоци за општопознатите изуми и откритија. Канадски лекар ја измислил кошарката Првиот кошаркарски […]