fbpx

Сите го испратија, освен наследниците: Кои се синовите на Тозовац?

Mastilo

Во Алејата на заслужни граѓани во Белград вчера беше погребан Предраг Живковиќ-Тозовац кој почина од последици на Ковид-19 на 85-годишна возраст. Порасна без татко, се ожени на 84 години: Приказната на Тозовац Од легендарниот интерпретатор на народна музика се простија неговата сопруга Емилија Мима Живковиќ, нејзината ќерка Сања и внуката […]

Работи кои не сте ги знаеле за принцот Филип

Mastilo

Во тек е осумдневна жалост по војводата од Единбург и сопруг на британската кралица Елизабета Втора. Нивната љубов влезе во историја: Овие зборови на принцот Филип покажуваат и зошто Британските медиуми пишуваат дека принцот Филип бил една од клучните фигури во Бакингемската палата, еден од ретките луѓе во кои кралицата […]

Почивај во мир, пријателе: Биба Додева скршена по неговата смрт

Mastilo

Познатата пејачка и претседателката на Здружението „Борка“, Биба Додева, со емотивна објава на социјалните мрежи се прости од својот пријател кој ја изгуби битката со ракот. Шок по смртта на Дејан: Позади себе остави дете и бремена сопруга „Никогаш нема да бидам подготвена на збогувања, па колку и да сум […]

Сега ќе им се смееш на ангелите: Почина хрватска блогерка на 28 години

Mastilo

Почина хрватската блогерка, манекенка и актерка Адела Клобучар, пишува магазинот „Стори“. Адела имаше 28 години и почина од рак на дојка. Битката со болеста редовно ја документираше на социјалните мрежи. Нејзините бројни пријатели се скршени од болка. „Прекрасна жено, ти благодарам за сѐ, за сите животни лекции кои ни ги […]

Последен поздрав: Почина Драган Тодоровски

Mastilo

Фото Кино Клуб „Козјак“ од Куманово загуби свој долгогодишен член, Драган Тодоровски. Драган Тодоровски е роден 1962 година. Завршил магистерски студии по меѓународно право и меѓународна политика на правниот факултет. Последната деценија Тодоровски работи во директоратот за билатерални односи со европските држави и е одговорен за земјите од Северна Европа. […]

Тончи, срцка, ти благодарам за сета добрина: Ленче Николовска неутешна

Mastilo

Од коронавирус на 56-годишна возраст почина Тони Николовски. Пред да биде назначен за посебен советник за односи со јавност на министерот за земјоделие и шумарство Аријанит Хоџа, долги години работеше како снимател и монтажер. Николовски е сопруг на Ленче Николовска, поранешна пратеничка на СДСМ и советничка на премиерот Зоран Заев. […]

Почина принцот Филип

Mastilo

Почина принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на британската крализа Елизабета Втора, јавуваат светските медиуми. „Со длабоко жалење, нејзиното височество кралица соопштува дека нејзиниот сакан сопруг, принцот Филип, војводата од Единбург, почина мирно утрово во замокот Виндзор“, објави Бакингамската палата. Последните месеци од животот принцот Филип ги помина во […]

Потресна сцена: Вдовицата на Тозовац скршена од болка

Mastilo

Роднини, пријатели и бројни колеги денеска се собраа на комеморацијата за легендарниот интерпретатор на народна музика, Предраг Живковиќ-Тозовац. Скршена од болка, неговата сопруга Емилија Мима не престана да плаче, а најголема поддршка и беше пејачката Ана Бекута која цело време беше со неа. Драган Којиќ Кеба не успеа да ги […]

Самохрана мајка од Прилеп го освои регионот: Милена покажа дека никогаш не е доцна

Mastilo

Со емотивна интерпретација на хитот „Додири од стакла“ од Нина Бадриќ, Милена Јовановска од Прилеп пред две години го воодушеви жирито во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. „Премногу сум емотивна. Им верувам на луѓето, а тие сѐ почесто лажат. Имаше еден период кога ништо не ми одеше во […]

Наташа ми е мајка, иако родителите ми се живи: Цеце Николова си ја отвори душата

Mastilo

Новинарката Цветанка Николова неодамна предизвика вирална реакција откако на социјалните мрежи проговори за болеста која ја има уште од дете. „Ова сум јас, луѓе“, порача Цеце откако ја симна периката и во подолг емотивен говор откри дека има алопеција. Николова е млада и исклучително храбра девојка, порасна во СОС „Детско […]