fbpx

Најново истражување: Дали топлото време ќе го уништи коронавирусот?

Mastilo

Американските научници упатија писмо до Белата куќа како одговор на изјавите на претседателот Доналд Трамп кој веќе со недели тврди дека „кога ќе стане потопло, вирусот магично ќе исчезне“. Членовите на Националната академија на науките велат дека податоците околу влијанието на топлото и на ладното време на коронавирусот не се […]

Д-р Комаровски советува: Како да не се заразите во продавница?

Mastilo

Евгениј Олеговиќ Комаровски, најпознатиот и најугледниот педијатар на територијата на поранешниот СССР, конечно се огласи и со исклучително важни совети за превенција од коронавирусот Д-р Комаровски е доктор по медицински науки, телевизиски водител и автор на петнаесетина книги за грижа на детето кои станаа светски бестселери. – Самиот вирус не […]

Бидете внимателни: На овие маски короната живее и до 7 дена

Mastilo

Најново истражување открива кои површини се најризични кога е во прашање коронавирусот. Истиот е респираторна болест и се пренесува првенствено преку капки, но откако се појави, се дебатира и за тоа колку може да се задржи на разните површини. Според последните научни сознанија објавени во стручното списание The Lancet, вирусот […]

4 помалку познати, но сигурни симптоми на коронавирус!

Mastilo

Коронавирусот има два главни симптома од кои сите најмногу стравуваме: температура и сува кашлица. Како пандемијата тече, лекарите откриваат сѐ повеќе начини на кои болеста може да се манифестира, па се појавуваат и помалку очигледни сигнали. Тоа е она што го нарекуваме „атипични симптоми“, но тие се почести од тоа […]

Зошто денес цел свет би требало да слави со Вухан

Mastilo

По 76 дена целосна блокада, кинескиот град Вухан од кадешто тргна пандемијата на коронавирус е повторно отворен. За два и пол месеци починаа 2.571 луѓе, но тоа што на жителите им е дозволено да ја преминат границата е значајно не само за нив, туку за целиот свет, бидејќи е потврда […]

Никој не сака да биде војник: Синот на Есма разочаран на Светскиот ден на Ромите

Mastilo

Симеон Атанасов, едно од 47-те деца кои Есма Реџепова ги одгледа, на денешниот Светски ден на Ромите објави тажна порака на социјалните мрежи. – Се сеќавам во далечната 1993 година кога се формираше првиот интернационален фестивал на ромска музика, „Шутка фест“, за кој главни виновници и основачи беа моите професори […]

Пазете се од овие две работи: Вирусот може да биде фатален и за луѓето без хронични болести

Mastilo

Зошто здрави луѓе, помлади од најчесто означената ризична група, позитивни на коронавирус и со многу благи симптоми сместени во домашна изолација, сепак развиваат тешка клиничка слика? И зошто мораат да бидат префрлени на одделението за интензивна нега? Ова прашање станува се поактуелно кај нас, но и во светски рамки. Два […]

Здрав домашен леб без да вклучите рерна: Овој рецепт масовно се споделува

route99

Една домаќинка го сподели својот метод за печење здрав леб за чија подготовка дури не ви е потребна ниту рерна Даниел Лутрел од Тасманија го сподели на фејсбук својот рецепт за домашен леб за кој дури не ви е потребна ниту рерна. Нејзиниот метод за печење веднаш стана вирален, а […]

Внимавајте со ракавиците: Доктор објасни кога се исклучително штетни

route99

Многу луѓе носат ракавици кога одaт во супермаркет или во аптека, но истите нѐ штитат само ако правилно ги користиме Д-р Каран Рангарџан, хирург во Националното здравственo одделение во Велика Британија, објаснува дека носењето ракавици наместо редовното миење раце претставува голема опасност. – Носите ракавици, а сте во супермаркет и […]

Македонец разочаран од дијаспората: Што имала к’смет Стамена

route99

Зошто луѓето се испраќаат на аеродром, зошто се канат по 500 луѓе на свадба, зошто децата јадат ќотек и други „македонЦки тингс“ Овој Македонец е роден и израснат во Австралија. Пред неколку години почнува длабоко да си ги истражува корените, па наидува на несфатливи работи кои одлучува да ги документира […]