fbpx

Се роди Моша, Слаткар стана татко

Mastilo

Популарниот хипхоп-музичар Марко Маринковиќ и поранешната манекенка и модел Сања Николиќ станаа родители. „Се роди Моша Маринковиќ. Голем да му расте“, во свој препознатлив стил ја сподели Слаткар радосната вест со фановите. Двојката се венча во 2014 година и ова е нивно прво дете.

(ВИДЕО) Бразилскиот „крал“ на кокаинот конечно зад решетки

Mastilo

Во луксузен хотел во Мапуто, главниот град на Мозамбик, после две децении бегство уапсен е еден од најбараните криминалци во Бразил, 49-годишниот Жилберто Апаресидо дос Сантос. Славниот „Фумињо“ е упасен заедно со уште двајца соучесници од Нигерија, а е обвинет за организирање трговија со дрога за еден од најмоќните бразилски […]

(ВИДЕО) Против корона со песна: Распеани македонски доктори

Mastilo

Денис Јанкуловски, вработен во Центарот за јавно здравје-Скопје, на социјалните мрежи сподели интересно видео со свој колега, додека двајцата патуваат до работното место. „Кога ќе ме прашаат како издржувам. Е, вака! Дуо Коронабастерс космонаути се спрема за Јуровижн“, напиша тој под објавата.

(ФОТО) Македонци пред нервен слом: Очајно им треба само една работа

Mastilo

По донесената одлука на Владата за забрането движење во целата држава од петок во 16 часот до вторник во 05 часот, Македонците почна сериозно да се подготвуваат како на најдобар можен начин психолошки да го издржат маратонскиот четиридневен карантин за најголемиот христијански празник Велигден. На социјалните мрежи многумина се пожалија […]

Живот во карантин: Внимавајте со овие знаци!

Mastilo

Седењето во карантин сериозно ни го наруши вообичаениот начин на живот. Некои се подготвени за компромиси, но со три хороскопски знаци треба да бидете особено внимателни. Животот во изолација со нив може да биде вистинска ноќна мора. ШКОРПИЈА Дури и во отежнати услови си тераат по свое и ретко се […]

(ФОТО) Сите се воодушевени од празничниот фустан на Меланија

Mastilo

Првата дама на Америка секогаш изгледа елегантно и префинето, па дури и кога е во изолација. Поради пандемијата од коронавирус, Меланија Трамп мораше да ја откаже традиционалната игра Egg Roll која ги собира семејствта на ливадата пред Белата куќа. Настанот го замени со видеопорака во која на најмладите им ја […]

Не сум излегла од дома: Пратеничка од СДСМ не знае како се заразила

Mastilo

Пратеничката од редовите на СДСМ, Кети Смилеска, е позитивна на коронавирус, информираат од Министерството за здравство. Смилеска се тестирала бидејќи, како што вели, ги имала сите симптоми како што се покачена температура, малаксаност и кашлица. Сепак, таа не знае од каде се заразила и тврди дека ги почитувала препораките и […]

Лоши вести од СЗО: Еве кога најрано да очекуваме вакцина

Mastilo

Вакцина против Ковид-19 ќе биде произведена за најмалку 12 месеци. Навистина не можеме да очекуваме да добиеме вакцина порано, а може ќе чекаме и подолго, изјави денеска портпаролката на Светска здравствена организација (СЗО), Маргарет Харис. Таа додаде дека развивањето на вакцина бара „концептуален доказ“ за ефикасност, како и докази за […]

Бесплатна прошетка низ МАРС

Mastilo

НАСА сега нуди можност виртуелно „да отидете“ на „Црвената Планета“, што е на околу 80 милиони километри од Земјата. Извршниот директор на Спејс-Икс, Илон Маск, кој има намера да го колонизира Марс, изјави дека билетот за до нашата соседна планета може да чини и под 500.000 долари, т.е. оваа бројка […]

Како тоа молчешки прифативме неодење в црква?

Mastilo

Знам дека ова ќе предизвика реакции, но не ми е грижа; затоа што сакам Правда, и логични решенија. Не сум против владините мерки за оваа пандемија, но не можам да прифатам како тоа молчешки прифативме не одење в црква за Велигден, заради заштита?.Еве некои прашања:– Зарем се плашите да влезете […]