fbpx

Жените во Југославија лудуваа по него: Ќе се изненадите како изгледа денес

Mastilo

Владо Калембер, пејач и поранешен член на групата „Сребрена крила“, најголемиот успех го доживеа на музичката сцена во поранешна Југославија. Освен со специфичниот глас и бројните хитови, публиката ја освои со својата харизма и атрактивен изглед. Не практикуваше да зборува за љубовниот живот, но секогаш креваше прашина во јавноста бидејќи […]

Навиваше за мене и кога не требаше: Џамбазов скршен од болка

Mastilo

Колегите и блиските пријатели се простуваат од легендарниот македонски актер Димче Мешковски кој почина вчера по долго боледување. Легендарниот актер и шоумен Игор Џамбазов напиша трогателна посвета. „Збогум, драг мој Мешко. Има ли име ова? Оваа тага.. Низ главава ми експлодираат спомени. Претстави, филмови, серии, радио драми, легендарното Хихирику, тезги, […]

Имаше четири бајпаса, оперираше и тумор, но не се жалеше: Мешко велеше дека Скопје го лечи од сите болести

Mastilo

По долго боледување, вчера во Америка почина актерот Димче Мешковски. Доајенот на македонското глумиште со сопругата живееше во Санта Моника, САД. Најголемата причина за неговата преселба од другата страна на Атлантикот беше неговата внука Леона од ќерката Јасна, но, како што самиот изјави во една прилика, и напредната медицина која […]

Потресни детали за смртта на Димче Мешковски: Ова му била последната желба

Mastilo

Почина легендарниот македонски актер Димче Мешковски. Остави премногу на домашната сцена како истакнат театарски, филмски и телевизиски глумец и хуморист. „Небото е сега твојата сцена. Почивај во мир мој чичко Димче. Ќе ми фали бескрајно твојата мудрост“, напиша на „Фејсбук“ водителката на „Брза кујна“, Сања Савеска. Како блиска пријателка на […]

Се повлече од естрадата за да му се посвети на Бога: Бев духовно слеп, глув и нем! (ФОТО)

Mastilo

Популарниот пејач Милан Станковиќ се повлече од јавната сцена, а мирот се повеќе го наоѓа во манастирите каде што престојува. Пејачот се посвети на религијата, а неодамна е забележан на едно црковно предавање во Невесиње, каде седи во првиот ред со монасите. Од фотографиите може да се види дека поранешниот […]

Важно! УЈП се огласи: Ако скенирате сметки, ова ќе мора да го знаете!

Mastilo

Пратениците дадоа зелено светло за измените и дополнувањето на Законот за враќање на дел од ДДВ-то на физичките лица. Убавата вест на социјалните мрежи ја сподели Сања Лукаревска, директорката на Управата за јавни приходи. Со оваа измена, како што дополнува Лукаревска, се овозможува зголемување на прагот на поврат на дел […]

Тага во Холивуд! Почина славниот актер, неговата ќерка едвај изговори два збора

Mastilo

Актерот Пол Грант почина на 57-годишна возраст, пишува „The Sun“. Тажната вест ја потврди неговото семејство, а според информациите, актерот во неделата бил симнат од апарати кои го одржувале во живот. Грант бил хоспитализиран во четвртокот кога полицијата го пронашла онесвестен пред станицата Кингс Крос, најверојатно од мозочен удар. „Уништена […]

Нови снимки од спасувањето на бебето: Баба со внукот скокна во река, ѝ немаше спас (ВИДЕО)

Mastilo

Нова трагедија денеска го вознемири регионот, откако старица со машко бебе скокна во реката Морача. Детето е извлечено, а 62-годишната жена се удави, соопшти црногорската полиција. Според првичните сознанија, најверојатно се работи за самоубиство. Денеска околу 11:20 часот полицијата била известена дека во реката биле забележани жена и бебе. „Побједа“ […]

Се разбуди од кома по 19 години: Со два збора веднаш ѝ се обрати на мајка си (ВИДЕО)

Mastilo

Тери Волис, човекот кој се прослави како „мажот кој спиеше 19 години“, почина лани во април опкружен со пријателите и семејството во болница, само една недела пред неговиот 58-ми роденден. Тери доживеа страшна несреќа само шест недели по раѓањето на неговата ќерка Амбер во јули 1984 година. Неговиот камион излета […]

Страшни детали за загинатиот Македонец кај Врање: Судбина!

Mastilo

Тешка несреќа се случи, Македонија тагува Во сообраќајна несреќа која вчера се случила во близина на Врање, животот го загубил македонски државјанин роден 1998 година, информираат српските медиуми. Според првичните сознанија, момчето и неговите пријатели биле на ручек во кафеана во Врање пред да си тргнат кон Македонија. Но, набргу […]