fbpx

Вирусот ќе заврши на два начина: Предупредување од инфектологот Пелемиш

Реномираниот српски инфектолог Мијомир Пелемиш порачува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши на два начина. Или ќе исчезне, што за него е помалку веројатно, или само со имунизација на населението.

Тој смета дека колективниот имунитет не помага и според него тоа не може да биде спас од пандемијата која веќе пет месеци го парализира светот.

– Пневмониите кај пациентите се сѐ потешки и многу повеќе пациенти се на респиратори. Повеќе од јасно е зошто има толку многу заразени и тоа со тешки форми на болеста. Многу време и без никаква заштита се собираат насекаде. Имаме пациенти со најтешки пневмонии кои немаат историја на други болести – вели д-р Пелемиш. 

Следни Објави

Починаа уште шест пациенти

Во последните 24 часа се направени 1025 тестирања, а регистрирани се 128 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 52-Куманово 6-Штип 29-Прилеп 2-Тетово 6-Битола 2-Кавадарци 10-Гостивар 13-Кочани 1-Пробиштип 1-Македонски Брод 3-Виница 2-Свети Николе 1 Починати се 6 лица, четири пациенти од Скопје, еден пациент од Кичево и еден од Струга. Денеска […]