fbpx

Починаа уште шест пациенти

Во последните 24 часа се направени 1025 тестирања, а регистрирани се 128 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 52
-Куманово 6
-Штип 29
-Прилеп 2
-Тетово 6
-Битола 2
-Кавадарци 10
-Гостивар 13
-Кочани 1
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 3
-Виница 2
-Свети Николе 1

Починати се 6 лица, четири пациенти од Скопје, еден пациент од Кичево и еден од Струга.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 137 оздравени пациенти од:

-Скопје 108
-Куманово 2
-Прилеп 1
-Тетово 11
-Велес 1
-Битола 3
-Гостивар 2
-Кочани 2
-Кичево 2
-Ресен 5

Досега во земјата се направени вкупно 96194 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10213, бројката на оздравени пациенти е 5564, на починати е 466, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4183.

Следни Објави

Предупредување: Нов скриен симптом на корона!

Покрај официјално потврдените симптоми на Ковид-19 од страна на Светската здравствена организација, списокот со индикаторите постојано се зголемува. Најновото истражување покажало дека воспалението на увото и постепеното губење на слухот може да биде редок симптом на инфекцијата. Уште во април, група научници алармираше дека коронавирусот кај возрасни пациенти предизвикал воспалителен […]